Miniatürk Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – İstanbul

Miniatürk Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Miniatürk Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – İstanbul Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Miniatürk Nerede                    

Miniatürk, İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi Sütlüce semti sınırları içerisinde bulunmaktadır. 2001 yılında temelleri atılan tema parkı, 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak 2003 yılında ziyarete açılmıştır. 134 tane eserin 1/25 oranında küçültülerek minyatür olarak tasarlanmıştır. Dünyanın en geniş maket alanına sahip ve en kısa sürede tamamlanan minyatür kenti olarak bilinmektedir.

              Miniatürk Hakkında Bilgiler          

Haliç’in kıyısında, Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniatürk’te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve su yolu ve 500 araçlık otopark yer almaktadır. Bu Alan içerisinde, Maketler, havuz, küçük alışveriş merkezleri, amfi tiyatro, otopark ve Mescit, oyun alanları gibi birçok detay da bulunmaktadır. Miniatürk ile bir kısa sürede Türkiye turu yapabilirsiniz. Ülkemizde yer alan binlerce yıllık tarihi yapıları ve görülmesi gereken önemli yerleri minyatür olarak bir arada görebilirsiniz.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 134 maket eserin sergilendiği Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntılarına kadar her yer burada bulunuyor. Boğaz Köprüsü’nden yaya olarak geçmenin ayrı bir güzelliği sizi bekliyor. Express treni vasıtasıyla Miniatürk boydan boya gezebilirsiniz.

OKUMALISIN  Gizlikent Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Tema Park, Anadoluİstanbul ve Yurt Dışı adı verilmiş 3 tema alana bölünmüştür.

*Anadolu Eserleri bölümünde Anıtkabir, Malabadi Köprüsü, Mardin Taş Evleri, Veysel Karani Türbesi, Sümela Manastırı, dünya antik çağdaki 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesinden, Pamukkale travertenlerine kadar sayısız doğal ve insan yapımı şaheserin aslına uygun kopyalarını görebilirsiniz

*İstanbul Eserleri bölümünde, Topkapı sarayı, Sultanahmet cami, Çırağan sarayı, Ayasofya, 15 Temmuz şehitler köprüsü, Kız Kulesi, Vefa Lisesi gibi simge yapılarını bir araya getiriyor.

*Yurt Dışı Eserleri,Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev, Mimar Hayrettin’in en önemli yapıtlardan Mostar Köprüsüve çok daha fazlası sizleri bekliyor.

                        ÖNEMLİ DETAY;                        

Minyatüreserlerinin yanında bulunan sesli rehberlik hizmeti ile 9 farklı dilde anlatım yapan bu sistem, ülkemiz sınırları içerisinde ilk defa bu parkta uygulanmıştır.

Burada ayrıca Park alanı içerisinde, minyatür tren veKristal İstanbul Müzesi görülmeye değerdir.

                 Kristal İstanbul Müzesi;                

Dünyanın ilk ve tek kristal müzesidir. Kristal İstanbul Müzesi, Kristal cam, ışık ve lazer teknolojisini 3 boyutlu şekilde İstanbul’un 16 önemli tarihi eserinin kristal cam içine lazerle işlenerek figürleri sergilenmektedir.

Kristal İstanbul müzesinde yer alan 16 tarihi eser; Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü’dür.

OKUMALISIN  Göller Ekspresi Bilet Alma Yolları?

      Kristal İstanbul Müzesi Açılış Saati      

Kristal Müzesi, çarşamba günü hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

           Miniatürk Giriş Ücreti 2021               

 • Öğrenci, öğretmen ve askeri personel için 5 TL,
 • Tam Bilet 10 TL
 • İndirimli 5 TL
 • Yabancı uyruklular için 20 TL’dir. (Acente ve 10 kişi üzeri rehber eşliğinde gelindiğinde %20 indirim uygulanır, bir kişi bilet ücreti: 16 TL. Döviz ile ödeme kabul edilmemektedir.)
 • 10 öğrenciye bir refakatçi öğretmen ücretsizdir
 • Müze kart burada geçerli değildir.

              Miniatürk Ziyaret Saatleri            

Her gün açık olan Miniatürk ’ün ziyaret saatleri 09:00-18:00 arasıdır.

Miniatürk resmi ve dini bayramlarda da açıktır.

         Miniatürk Park’ına Nasıl Gidilir?      

Miniatürk Beyoğlu Belediyesine bağlı Sütlüce semtindedir.

Kendi arabasıyla gelecekler, tek yapmaları gereken, Kâğıthane Tüneli’nden Haliç çıkışına ulaştıklarında yol kenarında yön tabelalarını takip etmek.

Otobüsle gidecekler,

 • Taksim’den; 54 HT (Hasköy / Taksim) Belediye Otobüsü
 • Mecidiyeköy ve Şişli’den; 54 HŞ (Hasköy / Şişli) Belediye Otobüsü
 • Eminönü’nden; 47, 47 Ç, 47 E Belediye Otobüsleri
 • Topkapı’dan; 41 ST (Seyrantepe / Topkapı) Belediye Otobüsü
 • Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleri

Metrobüs ile gelecekler, Halıcıoğlu durağında indiklerinde 41 ST (Seyrantepe – Topkapı) İETT otobüs veya Topkapı Seyrantepe minibüsleri kullanarak Miniatürk’te ulaşım sağlanabilir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.