Mısır Apartmanı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu / İSTANBUL

Mısır Apartmanı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mısır Apartmanı Nerede – Nasıl Gidilir -Ne Zaman Yapıldı ve Kimin Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Mısır Apartmanı Hakkında Bilgiler                   

İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi ile Acara Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alır.

              Mısır Apartmanı Ne Zaman Yapıldı?                 

Mısır Apartmanı 1910 yılında Trocadero Tiyatrosu‘nun yıkılması neticesinde bu alana Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından kışlık konak olarak yaptırılmıştır. İstanbul’un en büyük kiliselerinden Sent Antuan Katolik Kilisesi’yle komşudur.

Bu yapı Art Nouveau denilen sanat anlayışıyla yapılmıştır. Bu özelliği ile batıyı bize hissettirse de içinde yaşananlarla hem batı hem de doğu sentezini bulmak mümkün.

Bu yapının inşa edilme hikayesi Mısır Prensi Abbas Halim Paşa dönemin ünlü Ermeni mimarı Hovsep Aznavuryan‘dan kışlık bir konak yapmasını ister. Yer olarak da İstanbul’un gözde mekânı Pera’yı gösterir. Aznavuryan’da Abbas Halim Paşa’nın şaşalı zenginliğini görkemli bir şekilde yansıtan 6 katlı bir apartman yapar.

OKUMALISIN  Burgazada'nın En Güzel 5 Plajı - Burgazada'da Denize Girilecek Yerler

Abbas Halim Paşa, binayı özel bir konak olarak yaptırır ama paşa 1934’te ölünce, varisleri konağı katların kiralandığı bir apartmana dönüştürür. Bundan sonra da apartmana dönemin ünlü kişileri yerleşmeye başlar. Bir katında ünlü şair, yazar Mithat Cemal Kuntay yaşamıştır. Başka bir katına ise Mehmet Akif Ersoy yerleşmiştir ve Ömrünün son 6 ayını burada geçirmiştir.

                            Mısır Apartmanı Nerede?                      

İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi ile Acara Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alır.

                 Mısır Apartmanı’na Nasıl Gidilir?               

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 129T, 35C, 46Ç, 559C, 66, 72T, 93T otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Marmaray hattına binerek gelebilirler.

OKUMALISIN  Çeşme Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti – Çeşme Müzesi – İzmir

Dolmuş ile gelmek isteyenler, DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-31, DOLMUŞ: D-61 binerek ulaşım sağlayabilirler.

                        Yol Tarifi / Google Haritalar                    

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.