Anasayfa / Doğal Güzellikler / Mızık Çamı – Beşik Çamı Nerede-Nasıl Gidiyor?

Mızık Çamı – Beşik Çamı Nerede-Nasıl Gidiyor?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mızık Çamı – Beşik Çamı Nerede-Nasıl Gidiyor? – Kütahya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Mızık Çamı – Beşik Çamı

Mızık Çamı (Beşik Çamı), Kütahya ilinin Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Domaniç ilçesine bağlı Domur Köyünde bulunur. Kütahya il merkezine 82 km, Domaniç ilçe merkezine ise 3 km uzaklıktadır.

Mızık Çamı – Beşik Çamı

Mızık Çamı (Beşik Çamı) Kütahya ilinin Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Domaniç ilçesine bağlı Domur Köyünde bulunur. Kütahya il merkezine 82 km, Domaniç ilçe merkezine ise 3 km uzaklıktadır.  Hayme Ana torunları Osman’ı ve onun oğlu Orhan’ı bu çamda ninni söyleyerek uyuttuğu ağaçtır. Bebekler mızıklanmasın diye dallarına salıncak kurup avuttuğu için bu çamın adı “Mızık Çamı” ve “Beşik Çamı” olarak anılmaktadır. Karaçam türünde olan Mızık Çamı 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir.

Kültür Bakanlığı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından, 1988 yılında Mızık Çamı anıt ağaç olarak tescillenmiştir. Bu ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4,70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu bilinmektedir. Bölge halkı tarafından kutsal sayılmaktadır.

OKUMALISIN  Kayabaşı Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir?

Mızık Çamı (Beşik Çamı) Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ile ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler Kütahya Tavşanlı Yolu ve İnegöl Tavşanlı Yolu/D595 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma tercih edenler Domaniç ilçe merkezinde buraya giden servislerle de ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir