Mogan Gölü Nerede-Nasıl Gidilir?

Mogan Gölü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mogan Gölü Nerede-Nasıl Gidilir? Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Mogan Gölü

Başkentlilerin deniz özlemini kolayca giderebilecekleri bir mekandır Mogan gölü. Göl, Ankara ili Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Göl, Ankara’ya 25 km uzaklıkta bulunuyor. Dinlenme, piknik ve spor alanları gibi ortamlara ev sahipliği yapan Mogan Gölü, yaklaşık olarak 644,979 m² alan üzerinde bulunmaktadır. Deniz feneri binası, spor merkezi, çeşitli kafeteryalar, kayıkhane, su deposu, danışma binaları, tenis, golf, kaykay ve bisiklete binebileceğiniz alanlar, Mangal ve Piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Mogan Gölünde ve Parkında Neler Bulunur;

Göl az tuzlu olduğundan dolayı, gölde birçok balık çeşidini görmek mümkün. Bunlar Kadife, Turna, Yayın ve sazan balığıdır.

Mogan göl kıyısında bulunan ve adeta gölün simgesi haline gelen yaklaşık olarak da 25 metre yüksekliğine sahip olan bir Deniz fener bulunmakta, deniz fenerinin balkonundan Gölbaşı ilçesini ve gölün tüm güzelliği izlenebilmektedir.

Park alanında, ahşaptan yapılmış koy, piknik alanı, koşu ve yaya yolu, marina adası, çocuk oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, basketbol oyun sahası, mini futbol sahası, tenis kortu bulunmaktadır.

Gölde yaklaşık olarak 4 kilometrelik ahşaptan yapılmış sahil yürüyüş yolu bulunuyor. Ayrıca, yol üzerine seyir terası ve banklar da yerleştirilmiştir. Bunun dışında park, çocuk alanı, camii, lavabo, restoran ve kafe gibi olanakları da bulundurmaktadır.

OKUMALISIN  Türk Hava Kurumu Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Mogan Gölü, aynı zamanda kuşlara da ev sahipliği yapıyor. 600.000 m2’lik alana sahip Gölün, 200.000 m2’si doğa parkı olarak ayrılmıştır. Kuşlar burada kuluçka dönemini geçirir ve bu sebepten dolayı kuş evleri yapılmıştır.

Mogan Gölünde ve Parkında Ne yapabiliriz;

Göle gelirken Oltanızı getirip balıkçı havasına girebilirsiniz. Bisiklet kiralayarak gölün etrafını dolaşabilir, göle karşı güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Deniz fenerinin balkonundan gölün manzarasını ve Gün batımını seyredebilirsiniz. Kafelerinde, çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz. Kayıklara, su bisikletlerine binebilirsiniz. Mangal yapmak için gelinecek güzel yerlerden biridir. Çok sayıda mangal yapma yeri ve bank bulunuyor ama hafta sonları çok kalabalık oluyor erken gidip yerinizi tutmanızı tavsiye ederim.

Çocuklarınızla geleceğiniz bir piknik organizasyon ise Parkların kenarlarında bulunan bankları hemen tutun. Çocuklarınız oyun oynarken sizde hemen yanlarında mangalınızı yakarsınız. Gözünüzün önünde olur çocuklarınız.

Mogan Gölü ve Parkı Nerededir;

Mogan Parkı ve gölü, Ankara ili sınırları içerisinde Gölbaşı ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde yer almaktadır.

Mogan Gölü ve Parkı giriş Ücreti Ne kadardır;

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatı ile belediye ye ait otopark ve parkların 24 saat boyunca 1 TL olmasından beri Mogan Gölü ve Parkı da bu tarifeden uygulanmaktadır. 1 TL

OKUMALISIN  Tarihi Eynebey Hamamı Nerede-Nasıl Gidilir?

Mogan Gölü ve Parkına Nasıl Gidilir;

Otobüsle gidecekseniz, Ulus, Sıhhiye, Kızılay noktalarından birine geliniz daha sonra Buradan 101108177182 numaralı otobüslerden birine bininiz yaklaşık 30 dakika sonra  Mogan Parkı durağında inip Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Kendi Şahsi arabanızla gelecekseniz, Ankara- Konya yolunu takip edin, bu yol sizi Gölbaşı İlçesine kadar götürecektir. Gölbaşı – Haymana yol ayrımına kadar geliniz oradan haymana yoluna doğru sağa dönün ve yaklaşık 5 dakika ilerledikten sonra Göle giriş tabelasını göreceksiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.