Molla Çelebi Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Molla Çelebi Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Molla Çelebi Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Molla Çelebi Cami Hakkında;                        

Molla Çelebi Cami, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Fındıklı semtinde bulunur. Ömer Avni mahallesine bağlı Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

              Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı?                 

Çelebi Cami, 1589 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Camii, Mimar Sinan’ın altıgen şemalı camileri arasında yer almaktadır. Bu cami deniz kenarına konumlandırılmıştır. Etrafındaki binalar ile küçük bir külliye görünümündedir. Fakat genel anlamda külliyesinden bugüne pek fazla bir şey kalmamıştır. Fındıklı Cami olarak da bilinmektedir.

            Molla Çelebi Cami Mimarisi Hakkında;              

Cami yapı bakımından altıgen sistemde inşa edilmiştir. Ana kubbe 4 sütun üzerindedir, çevresinde beş yarım kubbe vardır. Yarım kubbeler köşelerde yer alır ve birbirlerine bitişiktir. Beşinci yarım kubbe ise mihrap çıkıntısının üstündedir. Kubbeye destek olan ayaklar duvarlara gömülüdür.

Eski adıyla Molla Çelebi Hamamı olarak bilinen bir çifte hamamı (erkek ve kadınlara ait ayrı bölümleri olan), Mimar Sinan’ın Ayasofya Meydanı’ndaki Haseki Hürrem Hamamı’nın daha küçük bir örneği idi. Özellikle erkekler kısmının ahşap soğukluk yapısı görkemli bir konağı andıran bu yapının, giriş kapısı üzerindeki altı satırlık kitabesinde 1561 tarihi okunmaktaydı. Ne yazık ki, daha önceki bir tarihte yıkılan Sıbyan mektebi ile ilgili herhangi bir belgeye ulaşmak ise mümkün olamamıştır.

Son olarak yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde 2017 yılında ibadete açılmıştır. Bu restorasyon yaklaşık olarak 2.5 yık sürmüştür.

                         Molla Çelebi Cami Nerede?                         

Bu Cami, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Fındıklı semtinde bulunur. Ömer Avni mahallesine bağlı Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                Molla Çelebi Camisine Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 22, 28, 28T, 29D, 30D, 41E, 37T, ve 49T otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Tramvay T1 ve M2 hattına binerek gelebilirler. Dolmuş ile gelmek isteyenler, D-61 hattına binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.