Mor Behnam Kırklar Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – MARDİN

Mor Behnam Kırklar Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – MARDİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mor Behnam Kırklar Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Kilise Ne Zaman Yapıldı ? Kim Tarafından Yapıldığı? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kilise, Mardin ilimizin Artuklu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Artuklu ilçe merkezine bağlı Şar Mahallesinde bulunmaktadır. Hristiyanlığı kabul eden ilk topluluklar arasında yer alan Süryanilerin, Mardin iline ve ülkemize bıraktıkları önemli kültürel parçalardan biridir. Şehir Merkezine yakın olmasından dolayı kilise yoğun ilgi görmektedir.

Mor Behnam ile kız kardeşi Saro adına yapılan bu kilise, Kırklar Kilisesi olarak tanınmaktadır. Yapım yılı tam olarak bilhmese de araştırmalar ve yapım tekniği 6. Yüzyıl da yapıldığını göstermektedir.

Kiliseden kısaca bahsedersek, Büyük, geniş bir kapısı bulunuyor, tam karşısın da okullara ait bir kilise, onun üstünde de sonradan yapıldığı düşünülen bir çan bulunmaktadır. Kilisenin giriş kapısının solunda papaz evi, üstünde birde divanhane bulunuyor. Giriş kapısının sağ tarafında ise, birkaç ev var. Doğu kısmında, bir başka kilise daha bulunmaktadır. Mor Behnam kilisesine gitmek için başka bir avludan daha geçmeniz gerekiyor.

       Mor Behnam Kırklar Kilisesine Nasıl Gidilir?      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 1. cadde üzerinde Şeyh Çabuk Camii’ni geçtikten 70-80 metre sonra soldaki sokağa saptıktan sonra hemen göreceksiniz. Ayrıca şehir merkezinden kalkan otobüsler  veya taksi kiralayarak gidebilirsiniz. Ya da özel aracınızla gidebilirsiniz. Merkeze yakın olması sebebiyle yürüme mesafesinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

.Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. umut dedi ki:

    Mardin gittiğimde uğrayıp görülmesi elinize sağlık