Mor Kiryakus Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Beşiri / BATMAN

Mor Kiryakus Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Beşiri / BATMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mor Kiryakus Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Manastır Ne Zaman Yapıldı – Tarihi &  Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mor Kiryakus Manastırı, Batman ilinin Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Beşiri ilçesi Batman il merkezine 25 km uzaklıktadır. Manastır, bu bölgede yer alan kilise ve manastırlar arasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Manastırına Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Tahminlere göre 4. yüzyıl inşa edildiği söylenmektedir.

Manastırın en önemli özelliği burada yapılan ilk ibadet yeri olması ve yapılan diğer yapılara da örnek olmasıdır. Manastırın girişindeki kemerli kapı üzerinde Süryanice yazılmış iki kitabe bulunmaktadır. Bu kitabeler, birer ilahi metin niteliğindedir.

         Mor Kiryakus Manastırı’na Nasıl Gidilir?          

Mor Kiryakus Manastırına gitmek için tek yapmanız gereken Batman iline gelmek olacaktır. Beşiri ilçesi, Batman il merkezine 25 km uzaklıktadır. Batman ilçe otogarından kalkan Beşiri ilçe otobüsleri ile ilçe merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Buradan sonra taksi ile devam etmeniz gerekecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.