Mor Yakup Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Mardin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mor Yakup Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kilisenin Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mor Yakup Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024, Mardin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mor Yakup Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kilisenin Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kilise. Mardin ilinin Nusaybin ilçesinde merkezde bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Nusaybin piskoposu olarak görev yapan Mor Yakup tarafından yaptırılmıştır. İçinde Mor Yakup’un türbesi de ve örgencilere bakıcılık yapan Meryem ana mezarı bulunmaktadır.

        Mor Yakup Kilisesi Nerede?      

Mor Yakup Kilisesi

Mor Yakup Kilisesi

Yukarı Mezopotamya bölgesindeki en eski kiliselerden biri olarak bilinen bu kilise, MS 309 yılında Nusaybin piskoposluğuna getirilen Mor Yakup tarafından 313 yılında inşa ettirilmeye başlanmıştır.

Mor Yakup Kilisesi

Mor Yakup Kilisesi

Bazı yazıtlardan ve metinlerden; kilisenin burada bulunan Nusaybin Katedraline ait vaftizhane binası olarak inşa edildiği, ancak sonraki dönemlerde katedralin ve diğer yapıların yıkılmasıyla birlikte Mor Yakup Kilisesine dönüştürüldüğü anlaşılmaktadır. Yapılan bir kazıyla dünyanın ilk üniversitesi olarak yeni unvanını kazanmıştır.

                 Mor Yakup Kilisesi Giriş Ücreti                   

Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Nusaybinde Konaklama – Yeme İçme           

Nusaybin şehir merkezinde çok uyguna en lüks otelde kalabilir ayrıca en güzel yemekleri buralarda yiyebilirsiniz.  Otel olarak Avesis Otelde fiyat ve müşteri memnuiyeti konforlu ve rahat temiz odalarda kalmanızı tavsiye ederim. Yemek ve dinlenme olarakta kafeterya ve restoran olarak hizmet veren Simurg kafeterya en güzel yemekleri ve içecekleri çok uyguna içebilirsiniz. En güzel yanı cafe’nin eviniz gibi olması ve çok sıcak davranmaları yabancılık çekilmemesi.

Şehir merkezinde kaçakçılar çarşısında özel Agit Bey kahvesi ve özel badem şekerleri ve şekerlemeler kahve çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz alınmadan önce. Ayrıca çarşı da her şey mevcut her şeyi en uygun fiyata alabilirsiniz.

                            Nusaybinde Gezilecek Yerler                        

  • Moryakup üniversitesi
  • Zeynep Abidin Camisi
  • Mor Evgin manastırı (Güneydoğunun sümelası )
  • Gırnavas höyüğü
  • Üzüm suyu kanalı
  • Morin şehir kalıntısı
  • Beyaz Su

             Mor Yakup Kilisesi Nasıl Gidilir?       

Şehir dışından geliyorsanız hemen hemen bütün otobüsler Nusaybin’e gelmektedir.

Uçakla gelmek isteyenler ise direk Mardin havalimanına gelip oradan Nusaybin’e gelen minibüslerle 12 lira karşılığında Nusaybin tarihi ipek yolundan Suriye sıfır nokta olan kamışlı sınırından Nusaybin’e doğru güvenli ve rahat bir yolculukla gelebilirsiniz.

Cennet bahçesi olarak anılan Beyaz suya ise Nusaybin’den Midyat’a giden arabalar binip ücret karşılığında beyaz suya da gidebilirsiniz.

Bu Makaleyi bizimle paylaşan Diyar Ozsoy’a Teşekkür ederiz. İnstagram @diyar.ozsoy

*Sizlerde Paylaşılmasını ya da tanıtılmasını istediğiniz Resim-Videolarınızı bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.