MTA Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere MTA Tabiat Tarihi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müze içerisinde sergilenen eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tabiat Tarihi Müzesi, Atatürk’ün emirleri doğrultusunda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce 1968 yılında hizmete açılmıştır. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü içeresinde yer alan ve 4.000 m2’lik bir alan kurulmuş olan müze, 5 bölümden meydana gelmekte ve 3 kattan oluşmaktadır.

     MTA Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler       

Müzede ABD’den satın alınmış olan etobur dinozor fosili ile Fransa’dan armağan edilmiş olan ve 15 milyon yıl önce Fransa’da yaşayan fil iskeleti oldukça dikkat çekicidir. 1972 yılında aydan getirilen ay taşı, 1989 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Sulh Halil köyüne düşen irili ufaklı göktaşları ve ülkemizden mermer örnekleri vardır. Ayrıca Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti sergilenmektedir.

Müzenin en alt katı, Türkiye’ de yaşamış – yaşamakta olan hayvan, bitki örneklerinin bulunduğu bölümdür. Bu bölümde 100’ e yakın örnek olup, soyu tükenmiş hayvan ya da bitki türleri doğa ortamına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Müzenin diğer bölümlerinde ise MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir.

              MTA Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti            

Tabiat tarihi müzesine giriş tüm ziyaretçiler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

     MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nin Ziyaret Saatleri      

Açılış      Kapanış

09:00     17:00

Yıllık 40.000 ile 50.000 kişinin ziyaret ettiği müzenin pazartesi hariç ziyaret saatleri, 09:00-17:00 olarak belirlenmiştir. Müzenin açık otoparkı bulunmaktadır.

       MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?          

Tabiat Tarihi Müzesi, Ankara ili Çankaya ilçesinde, üniversiteler mahallesinde yer almaktadır. Çankaya ilçesinin Çukurambar mahallesinde yer alan tabiat müzesine, öğretmenler caddesi üzerinden doğrudan ulaşmak mümkündür.

Toplu Taşıma İle; Çukurambar, 100.yıl, Ulus ego otobüsleri ve Ulus, 100.yıl, Çiğdem mahallesi minibüsleri aracılığı ile de tabiat müzesine ulaşmak mümkündür. Kızılay ve Sıhhiye istikametinden gelecekler ise, Kızılay ya da Sıhhiye, 100.yıl, Balgat dolmuşlarını tercih edebilirler.

EGO Otobüs Hatları

  • 132: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
  • 133: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
  • Kızılay Güvenpark otobüs veya minibüse binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş Hatları

  • Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi
  • Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat
  • Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balgat

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.