Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Mübadele Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Mübadele Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Sevgili seyyahlar bu yazımızda Mübadele Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Mübadele Müzesi Hakkında Bilgiler                 

Mübadele Müzesi, İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki Kaleiçi Mahallesi’nde yer almaktadır.

Çatalca Mübadele Müzesi Ülkemizde mübadeleyi anlatan ilk müze konumunda yer almaktadır.  Müze, I. Dünya Savaşı’nda birçok insanın gerek sosyal gerekse kültürel hayatını nasıl etkilediğini gözler önüne sermektedir. Kırım Türkleri için değil aynı zamanda Batı Trakya Türkleri için de çok önemli bir yere sahip. Türk Yunan Mübadelesi zamanında, Batı Trakya’dan gelen birçok Türk, Çatalca ve çevresine yerleştirilmiş. Buradaki ailelere ait objeler, belgeler ve daha birçok tarihi hatıra bu ufak müzede sergileniyor.

Mübadele Müzesi’nde dönemin çeyizlik eşyaları, ünlü bestekar Faiz Kapancı’nın güfteleri ve besteleri, mandolin ve nota defteri sergilenmekte. Aynı zamanda mutfak ve ev eşyaları, fotoğraf ve belge bölümleri de müzenin misyonunu anlatan eserler arasında.

OKUMALISIN  Akşemseddin Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir - Bolu Gezilecek Yerler?

Müze binası, Rumlar’ın yaşadığı dönemde taverna olarak, Cumhuriyet Dönemi’nde ise banka olarak hizmet vermiş tarihi bir binadır. Avrupa 2010 Kültür Başkenti Ajansı, Lozan Mübadilleri Vakfı ve Çatalca Belediyesi iş birliğiyle müzeye dönüştürülen bu yapı, Ölçer Ailesi’nin tahsisi sonucu ‘Mübadele Müzesi’ olarak restore edilmiştir.

                          Mübadele Müzesi Giriş Ücreti                       

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR….

                        Mübadele Müzesi Ziyaret Saatleri                   

Müze Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 arasında hizmet vermektedir.

                                Mübadele Müzesi Nerede?                        

Mübadele Müzesi, İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki Kaleiçi Mahallesi’nde yer almaktadır.

OKUMALISIN  İstanbul Deniz Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

                         Mübadele Müzesi’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 401, 402, 404 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir