Mudanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Mudanya Gezi Rehberi

Mudanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Mudanya Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mudanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Tarihi Evler – Plajlar – Camiler – Kiliseler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Mudanya Hakkında Bilgiler                         

Mudanya, Tarihi, Doğal ve Kültürel zenginlikleriyle pek çok farklı değeri bir arada yaşayan, Dünyanın En Güzel yerlerinden biridir. Bu Güzel kentte Tarih boyunca bir çok farklı kültür bir arada barış içinde yaşamıştır.   Mudanya’nın tarihi m.ö 7. Yy’a kadar dayanmaktadır. İlk adının Myrleia olduğu bilinen Mudanya, 12 iyon şehir devletinden olan Kolofonlular tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu Güzel ilçe’nin Her köşesi farklı bir güzellik taşımaktadır. Bu Güzelliklerden 10 tanesini sizler için derledik…

               Mudanya’da Gezilecek En İyi 10 Yer                 

                      1- Tirilye ve Gezilecek Yerler                           

Tarih boyunca şarabı ve zeytinin ile ünlü olmasının yanı sıra kültür varlıkları açısından da çok zengin bir yerleşim yeri olarak ilgi çekiyor. Tirilye’nin Gezilecek Yerlerinden bahsedecek olursak, Taş Mektep, Rumlardan kalan Ortadoks Rum  Mezarlığı, Hagıos Stephanos Kilisesi (Fatih Cami),  Aziz Vasil Kilisesi, Kemerli Kilise, Dereköy Kilisesi, Aydınpınar Kilisesi,  Dündar Evi Kilisesi,Tirilya Hamamı, Yat Limanı, Çamlı Kahve, Tarihi Zeytinyağı FabrikasıAya Yani Manastırı, Kapanca Antik Liman  ile Trilye’nin önemli caddesi İskele caddesi üzerinde bulunan 15 ulu çınar, kahvehaneler, dükkanlar ve kent parkı Tirilye’de görülmesi gereken yerlerdendir.

                         2- Mudanya Mütareke Evi                           

TBMM hükümetinin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütareke antlaşması bu evde imzalanmıştır. 2 Katlı ahşap yapı günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır.

                                 3- Tahir Paşa Konağı                        

 

Bursa’nın ileri gelenlerinde olan Tahir Paşa’nın oturduğu ev, 18. yy Osmanlı Mimarisinin En seçkin örneklerinden biri olup, konak günümüzde müze haline getirilmiştir.

                        4- Myrleıa Antik Kenti                            

İlçenin 1 km güneydoğusunda Hisarlık adıyla bilinen tepede bulunan bu yer, M.Ö 7 yy’da İyonya’dan gelen Kolophonlular tarafından kurulduğu kabul ediliyor.

                      5- Hasanbey Kültür Merkezi                           

Hasanbey tarafından 1652 yılında yapılan Hamam, İş Adamın Agah Bursalı’nın katkılarıyla restore eedilmiştir. Zaman içerisinde farklı alanlarda kullanılmuş ve Birçok tadilat ve eklenti yapılmış olan yer Günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

 6- Uğur Mumcu Kültür Merkezi (Ortadoks Kilisesi) 

Mudanya ilçesinde yaşayan Ortadoks Rumların En önemli kilisesi olan bu görkemli yapı günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

                                   7- Girit Mahallesi                                                               

İtalyan Mühenis Piçiretu tarafından planlanmış Halit Paşa Mahallesi namı değer Girit Mahallesi yaşayan bir tarihtir aslında. Zor vedaların ardından büyük umutların yeşertildiği bu sokaktır. Nereden bakarsanız denizi görüsünüz bu evlerin pencerelerinden. Girit mahallesi Müterakeden sonra buradan ayrılan Rumların yerine Girit’ten gelen Türkler yerleşmiştir. 18.yy yapılan konaklar tavan süslemeleri, ahşap dokuları, kalem işleri ile tarihi bir doku taşımaktadır.

                                8- Baş Melekler Kilisesi                          

 

Baş melekler kilisesi Dünyanın En Eski Üçüncü kilisesi olarak bilinmektedir. 780 yılında inşa edilen 1234 yıllık kilise Taksiyarhon adıyla da bilinen bu kilise geçmişte akıl hastalılarının tedavi edildiği yermiş.

                                   9- Mudanya Plajları                              

Altıntaş , Güzelyalı (Burgaz – Yenice Karyesi), Arnavutköy, Kumyaka, Yalıçiftlik, Eşkel, Eğerce ve Ayazma Sahilleri Mudanya’nın En Güzel plajları olarak bilinmektedir.

                           10 – Tahir Ağa Hamamı                              

 

1800’lü yıllarda inşa edilen bu hamam çifte hamam tipolojisine uygun olarak yapılmış ve iki asırdan beri kültür hazinesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tahir Ağa Hamamı bugün özgün kimliğinden uzaklaşmadan hizmet veriyor.

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.