Muğla Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kimdir?

Muğla Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kimdir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Yapılış Tarihi ve Kim Tarafından Yapıldığı? hakkında bilgiler vereceğiz.

                             Kurşunlu Cami Nerede?                            

Kurşunlu Camii, Muğla ilinin Merkez ilçesi olan Menteşe’de bulunan Kurşunlu Camii, 1493 yıllında Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in isteğiyle İnşa edilmiş ve iki yılda tamamlanmıştır. Mimarisi klasik Osmanlı Mimarisi özelliklerini taşır. Kubbesinin Kurşun plakalarla kaplı olması nedeniyle bu isimle anılmaktadır.

             Muğla Kurşunlu Cami Hakkında Bilgiler            

Kurşunlu Cami, 15. yüzyıl Osmanlı dönemi, klasik Osmanlı mimarisi özelliği taşımaktadır. Cami olarak kullanıma açılmadan önce 30 derslikli medrese olarak hizmet vermiş ve daha sonra alınan bir karala cami olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

Caminin içinde bulunan Kâbe ve yelkenli gemi resimleri görülmeye değerdir. Camii içinde yer alan kalem işi süslemeler Rodos’tan getirilen kök boyalarla işlenmiştir. Düzgün kesme taştan örme beden duvarları Selçuklu Mimarisi özelliği taşımaktadır. Caminin içinde bulunan Kâbe ve yelkenli gemi resimleri görülmeye değerdir. Caminin bahçesinde 2 adet şadırvan bulunur. Kurşunlu Camisi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer almaktadır.

Kurşunlu camisi 510 yıllık bir tarihe sahiptir. Geçmişten günümüze birçok bakım-onarımdan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Bu caminin diğer camilerden ayıran en önemli özelliği 1853 yılında gördüğü tamir sırasında kubbesinin kurşunla kapatılmasıdır. Caminin İsmi de buradan geldiği dile getirilmektedir.1900’de Şerif Efendi tarafından son cemaat yeri eklenmiş, minaresi de aynı yıllarda Hacı İsmail tarafından yapılmıştır. Yarım asırdır birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir mutlaka ziyaret edin. Cami içindeki süslemeler oldukça dikkat çekicidir.

             Muğla Kurşunlu Cami Nasıl Gidilir?                  

Muğla il Merkezinde bulunan bu yapı, Kent Merkezine geldiğinizde Tabelalar yardımıyla bulabilirsiniz.

Muğla ilinin bazı illeri uzaklığı

  • Muğla-Ankara arası 619 km,
  • Muğla-İstanbul arası 529 km,
  • Muğla-İzmir arası 35 km,
  • Muğla-Antalya arası 311 km,
  • Muğla-Bursa arası 543 km uzaklıktadır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.