Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Ege Bölgesi / Muğla Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Muğla Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Muğla Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?  – Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Muğla Saat Kulesi Nerede

Saat Kulesi, Muğla ilinin merkezinde bulunan tarihi bir saat kulesi. Şehrin Balıbey mahallesinde, Mustafa Muğlalı Caddesi ile Ulu Cami Sokak’ın kesiştiği yerde bulunan saat kulesi, Muğla’da yaşamış Rumların şehre kazandırdığı en önemli tarihi eserlerden birisidir.

Muğla Saat Kulesi Hakkında;

Saat Kulesi, Muğla ilinin ticaret ve zenaat merkezi olarak bilinen Arasta mevkiinde 1895’te Muğla’nın ilk Belediye Başkanı olan Hacı Kadızade Süleyman Efendi ve eşi Pembe Ana tarafından hac dönüşü, Şam şehrinde gördükleri kulenin bir benzerini dönemin Ünlü Rum ustası olan Filvari’ ye yaptırmışlardır.

Saatli Kule aşağıdan yukarıya doğru küçülen kare plandan olmak üzere beş kattan oluşuyor. Alt katı dükkân olarak kullanılan kulenin beşinci katına ise yuvarlak saat kadranı yerleştirilmiş. Her katın cephesine sivri ve yuvarlak kemerli dikdörtgen pencereler açılmış.

Tarihi Saatli Kule ‘de bulunan ‘Çan’ sayesinde halk saati göremese bile çanın vuruşları sayesinde saatin kaç olduğunu anlayabilmektedir. Şu şekilde, genellikle saat başlarında saat sayısı kadar çalan çan, yarım saatlerde ise tek çalmaktadır. Saat Günümüzde hala çalışmaktadır. Tam 132 yıldır çalışmaktadır.

OKUMALISIN  Kabak Koyu ve Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Saat Kulesi, kesme taş ve tuğladan, kare planlı ve beş katlı olup, aşağıdan yukarıya doğru küçülmektedir.

Üzerinde yer alan kitabede hem yapanı hem de neden yapıldığı hakkında bilgiler bulunur. Kitabeyi de Muğla Rüştiyesi hocalarından ve Mevlevihane’si neyzeni Dede İsmail Hakkı Efendi yazmıştır. Üzerinde ustasının imzasını taşıyan kulenin saati hala çalışmaktadır.

Saat kulesinin kitabesinde Osmanlıca şunlar yazmaktadır:

Sahib’ülhayr Hacı Süleyman Efendi
Yine deryayı itâsınıikân eyledi zuhur,
Bahusus aktar-ı eshar vaktini ilân için,

Bu mahalle bir muvakkithane yaptı bi kusur,
Beldemizde misli nâmesbuk kebir çan saati Avrupadancelb edince herkese verdi süru,
Kalmadı hiç ihtiyaç cep saati taşımaya,
Aksi avaz ile alem vakti etti şuur,
Hem ziya şevkiyle buldu mücevher tarihi,
Geldi meydana muvakkithane bievsa-ı vufur,
Harerehu İsmail Hakkı 1301 fi Şaban.

Muğla Saat Kulesi Nasıl Gidilir;

Muğla ilinin merkezinde bulunan tarihi bir saat kulesi. Şehrin Balıbey mahallesinde, Mustafa Muğlalı Caddesi ile Ulu Cami Sokak’ta bulunmaktadır.

Muğla il Merkezinde bulunan bu yapı, Kent Merkezine geldiğinizde Tabelalar yardımıyla bulabilirsiniz.

  • Muğla ilinin bazı illeri uzaklığı;
  • Muğla-Ankara arası 619 km,
  • Muğla-İstanbul arası 529 km,
  • Muğla-İzmir arası 35 km,
  • Muğla-Antalya arası 311 km,
  • Muğla-Bursa arası 543 km uzaklıktadır.
OKUMALISIN  Datça Aktur Tatil Sitesi Nerede – Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir