Munzur Vadisi – Munzur Çayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Munzur Vadisi – Munzur Çayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Munzur Vadisi – Munzur Çayı Nerede – Nasıl Gidilir? – Tunceli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Munzur Vadisi – Munzur Çayı

Munzur Vadisi, Tunceli Merkez, Ovacık İlçeleri ve Çağlayan İlçesi (Erzincan) sınırları içerisinde bulunmaktadır. Munzur Vadisi, bünyesinde barındırdığı doğal ve kültürel değerleri ve bu değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacı ile 21 Aralık 1971 tarihinde milli park olarak ilan edilmiştir. Munzur Dağlarında, Ovacık ilçesi yakınlarından büyük gözeler halinde doğan Munzur Suyu, Fırat Nehrine karışmaktadır. Munzur Suyunun iki kenarı, Ovacık kesiminde Türkiye’de doğal yayılışı çok küçülmüş olan huş ağaçlarıyla kaplıdır.

Munzur Vadisi Milli Parkı; akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere zengin doğal veriler, endemik bitki türleri ve yöreye özgü hayvan türleri ile zengin bitki örtüsü ve yabanıl hayvan varlığı ile ülkemizin müstesna köşelerinden biridir. Munzur Suyu ve Mercan deresinde yaygın ve yoğun olarak bulunan yöreye özgü nadir alabalık türleri, dağ keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi adlarıyla bilinen iki tür dağ keçisi ile av kuşlarından ur kekliği yabanıl yaşamın yöreye özgü değerlerini oluşturmaktadır.

OKUMALISIN  Taksim Meydanı Nerede - Nasıl Gidilir - Neler Yapılır - Gezilecek Yerler? 

Munzur Vadisi – Munzur Çayı Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

Mercan Vadisinin, kuzey kesimleri doğa yürüyüşleri, orman varlığı bakımından zengin olan güney kesimleri ise piknik ve kamping etkinlikleri için uygun alanlardır. Milli Park alanını ikiye bölen Munzur suyunda 70 km.lik parkurda rafting, doğa turizmi, Milli park sınırlarına yakın yer alan kayak parkurunda kış turizmi ve Milli park bölgesine yakın yerlerde av turizmi ile keyifli zaman geçirilebilecek güzellikte etkinliklere elverişli ortamlar mevcuttur. Ayrıca, Türkiye Rafting Federasyonu’nun çalışmaları sonrası Munzur Vadisi Milli Parkı içinde geçen Munzur Çayı’nın 35 kilometrelik bölümü uluslararası rafting parkuru ilan edildi.

Munzur Vadisi – Munzur Çayı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Tunceli otogarından kalkan Ovacık ilçe dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla Tunceli Ovacık yolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.