Murat Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Murat Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – ERZURUM

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Murat Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Kimin Yaptığı, Tarihi & Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır.

Cami, II. Selim’in paşalarından Kuyucu Murat Paşa tarafından 1573 yılında inşa ettirilmiştir. Bu cami Lala Paşa Caminin ardından Erzurum sınırları içerisinde inşa edilen 2. Osmanlı camisidir. Caminin bulunduğu alan adeta bir külliyeyi andırır. Bunun sebebi cami bitişiğinde bulunan hamam, Ana Hatun Türbesi ve Ahmediye Medresesi ile bir bütünlük oluşturmasıdır. Caminin minaresi, doğusundaki Ahmediye Medresesi’nin minaresi ile ortaktır.

Camini duvarları kesme taştan yapılmıştır. Taç kapı ve pervazları ise kırmızı kamber taşından inşa edilmiştir. Cami plan ve mimarı bakımından, şehrin kendisinden sonra inşa edilen tek kubbeli camilerine bir model oluşturmuştur.

Kare planlı olarak inşa edilmiştir. Merkezi kubbesi 6 adet sütun üzerine oturtulmuştur. Osmanlı döneminin ahşap işçiliğini bu camide görmek mümkündür. Ayrıca Kubbe tromp ve kemerleri Avrupa üslubunda çiçek ve yaprak motifleri ile süslenmiştir. Caminin minaresi, yapıdan bağımsız olarak, sekizgen kaide üzerinde yükselir.

                            Murat Paşa Cami Efsanesi              

Cami’nin inşaatı esnasında, Murat Paşa önceki camiyi yaptıran kişiyi rüyasında görür ve onunda, sevabım devam ettirmek amacıyla eski caminin minaresini yeni camide kullanacağına söz verir. Ancak verdiği sözü unutur. Bir gün Murat Paşa’nın karşısına bir adam dikilir;

– “Ahmet’e verdiğin sözü tut” der.

Paşa karşısındakinin Hızır olduğunu anlayarak,

– “Peki, benim bu işten ne kazancım olacak” diye sorduğunda, Hızır Aleyhi selam;

-“Camin yıkılıncaya kadar beş vakit namazdan birini caminde kılacağım” diye söz verir.

Bu efsaneye göre 5 vakit namazım bu camide kılan kişinin vakitlerden birinde Hızır Aleyhi selam ile karşılaşacağına inanılır.

                    Murat Paşa Cami Nerede?                      

Cami, Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır.

              Murat Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?          

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Cumhuriyet Cad üzerinden ilerleyerek Erzincan kapısı sokak yönüne döndükten sonra kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erzurum ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Erzurum-Erzincan Arası 188km,
  • Erzurum-Artvin arası 236 km,
  • Erzurum- Rize Arası 377 km,
  • Erzurum-Ankara Arası 876 km,
  • Erzurum-İstanbul Arası 1224 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.