Anasayfa / Doğu Anadolu Bölgesi / Murat Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Murat Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Murat Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir? – Erzurum Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Murat Paşa Hamamı

Murat Paşa Hamamı Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır. Murat Paşa Hamamı II. Selim’in paşalarından Kuyucu Murat Paşa tarafından 1572 yılında inşa ettirilmiştir. Hamamın bulunduğu alan adeta bir külliyeyi andırır. Bunun sebebi hamam bitişiğinde bulunan cami, Ana Hatun Türbesi ve Ahmediye Medresesi ile bir bütünlük oluşturmasıdır.

Murat Paşa Camisi’nin güneyinde, tek fonksiyonlu olarak hizmet vermektedir. Kubbeli bir yapısı olan hamam dört köşe hücresi ile dört eyvandan oluşmaktadır. Osmanlı hamam mimarisinin klasik örneklerindendir. Hamam 1996 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.  Çevre düzenlemesi yapılarak işlerliği kazandırılmıştır.

Murat Paşa Hamamı Hikayesi

Murat Paşa Mahallesinde bulunan Murat Paşa Camii, Sultan II.Selim zamanında Sadrazam Murat paşa tarafından yaptırıldığı günlerde: Zaman zaman yaptırdığı caminin inşaatını gezmeye gelen Murat Paşa’nın bir gelişinde, inşaat’ta çalışan işçilerden biri dikkatini çeker. Bu işçi aşağıdan kocaman bir taşı kucaklamakta o taşla iskeleye tırmanmakta, yukarı çıktıktan sonra kısa bir duraklamayı müteakip ayni taşı aşağıya indirmektedir, bu olay bir iki defa tekrarlanınca çok sert bir mizaca sahip olan Paşa işçi’yi yanına getirterek nedenini sorar. İşçi kısa bir tereddüt geçirir fakat canının tehlikede olduğunu fark ederek nedenini anlatır: “Efendim sabah uyandığımda yıkanmam gerekiyordu, ancak evimde su olmadığı için yıkanamadım, işe öyle geldim. Çalışmak zorundayım, evde çocuklarım nafaka bekliyor, ancak caminin duvarına bu durumda tek bir taş dahi koymak da içime sinmiyor, o nedenle taşı indirip çıkararak yevmiyemi hak etmeye çalışıyorum der. Paşa durur düşünür ve kızacağına “Biz eksik iş yapıyoruz “diyerek cami inşaatını durdurur, cami inşaatında çalışan işçilerin yıkanması için camiye vakfiye olarak şu andaki hamamın önce yapılmasını emreder. İşte bu hamam o hamamdır.”

OKUMALISIN  Giresun Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Murat Paşa Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Murat Paşa Hamamı Erzurum ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı murat paşa mahallesinde bulunmaktadır. Erzincan Kapısı semtinde yer alır.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Cumhuriyet Cad üzerinden ilerleyerek Erzincan kapısı sokak yönüne döndükten sonra kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erzurum ilinin Bazı İllere Olan Uzaklığı;

  • Erzurum-Erzincan Arası 188km,
  • Erzurum-Artvin arası 236 km,
  • Erzurum- Rize Arası 377 km,
  • Erzurum-Ankara Arası 876 km,
  • Erzurum-İstanbul Arası 1224 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Cansu Bungalov Tatil Köyü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir