Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Muş Kalesi Nerede?                             

Kale, Muş ilinin merkezinde yer almaktadır. Muş Merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Muş ilinin tam ortasında yer almaktadır. Kale tüm ili kuş bakışı görebilecek şekildedir.

                       Muş Kalesi Hakkında Bilgiler                 

Kalenin bulunduğu bölge şehrin en eski yerlerindendir. Kalenin tam olarak kim tarafından ve hangi dönemde yapıldığı bilgisine ulaşılmamaktadır. Fakat kalenin ismine tarihte Moğol istilası esnasında yapılan savaşlar içerisinde rastlanmaktadır. Ayrıca kale Ermeni istilası soncunda da tahribata uğramıştır.

Bu kale Hz. Ömer Döneminde Müslümanların eline geçmiştir. Bu dönemde kale birçok kez onarım görmüştür. Kalenin yanında yer alan mezarlarda farklı uygarlıkların mezarlarına rastlanmaktadır. Arap, Selçuklu, Osmanlı mezarları bulunmaktadır.

Bu bölge son dönemlerde kentin en popüler ziyaret mekânı haline gelmiştir. Özellikle belediye tarafında yapılan çevre düzenlemeleri ve parkla birlikte şehrin havası değişmiştir.

Muş Kalesi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                         Muş Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Muş ilinin merkezinde yer almaktadır. Muş Merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Muş’un tam ortasında yer almaktadır.

Kale merkezde olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ya da hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracıyla buraya gelmek isteyenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Muş merkezden Atatürk Bulvarı üzerinden kaleye ulaşmak mümkündür.

Toplu taşıma ile kaleye ulaşmak için Kale Mahallesine giden servislerin kullanılması gerekmektedir. Arzu edenler şehir merkezinden kaleye yürüyerek de ulaşabilme imkanına sahipler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.