Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Muş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Muş Kalesi

Muş Kalesi, Muş ilinin merkezinde yer almaktadır. Muş Merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Muş’un tam ortasında yer almaktadır. Kalenin bulunduğu bölge şehrin en eski yerlerindendir. Kalenin tam olarak kim tarafından ve hangi dönemde yapıldığı bilgisine ulaşılmamaktadır. Fakat kalenin ismine tarihte Moğol istilası esnasında yapılan savaşlar içerisinde rastlanmaktadır. Ayrıca kale Ermeni istilası soncunda da tahribata uğramıştır.

Bu kale Hz. Ömer Döneminde Müslümanların eline geçmiştir. Bu dönemde kale birçok kez onarım görmüştür. Kalenin yanında yer alan mezarlarda farklı uygarlıkların mezarlarına rastlanmaktadır. Arap, Selçuklu, Osmanlı mezarları bulunmaktadır.

Bu bölge son dönemlerde kentin en popüler ziyaret mekânı haline gelmiştir. Özellikle belediye tarafında yapılan çevre düzenlemeleri ve parkla birlikte şehrin havası değişmiştir. Ayrıca burada bulunan Kale Park piknik yapmak amaçlı ziyaret edilmektedir.

Muş Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Muş Kalesi, Muş ilinin merkezinde yer almaktadır. Muş Merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Muş’un tam ortasında yer almaktadır.

OKUMALISIN  Rahmi M. Koç Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Muş Kalesi’ne merkezde olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ya da hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracıyla buraya gelmek isteyenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Muş merkezden Atatürk Bulvarı üzerinden kaleye ulaşmak mümkündür.

Toplu taşıma ile kaleye ulaşmak için Kale Mahallesine giden servislerin kullanılması gerekmektedir. Arzu edenler şehir merkezinden kaleye yürüyerek de ulaşabilme imkanına sahipler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.