Muş-Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Muş-Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Muş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ulu Cami Hakkında Bilgiler;

Ulu Cami, Muş ilinin merkezinde Kale Mahallesi sınırları içerisinde kalan bu Cami, Kale Parkı-Hacı Şeref Cami ve Merkez Cami olarak bilinen alanın tam ortasında bulunmaktadır. Ulu Cami,  979 yılında Şeyh Muhammedi Mağribi tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

Ulu Camiyi Mimari olarak incelendiğinde, caminin dikdörtgen bir plan üzerine yapıldığını görmekteyiz. Cami ortada kubbe ve yanları besik tonoz ile örtülüdür. Caminin mihrabı oldukça sadedir. Çok fazla bir işçilik yoktur. Caminin kuzeyinde kesme taştan yapılı üç kubbeli son cemaat yeri bulunmaktadır. Yine kesme taştan yapılı taç kapısı sivri kemerli niş içerisindedir. Cami duvarlarında ikişer adet pencere bulunuyor, sadece batı duvarında pencere yapılmamış,

Muş Ulu cami, 1966 yılında gerçekleşen deprem sonrası yıkılmış ve günümüze kadar ulaşan bu minaresi deprem sonrasında 1968 yılında a yapılan minaredir. Ulu Cami avlusunda Camiyi yapan Şeyh Muhammed-i Mağribinin mezarı ve bazı zatlara ait mezarlar olduğu bilinmektedir.

OKUMALISIN  Akçakoca Çuhallı Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Muş Ulu Cami Nerede;

Ulu Cami, Muş ilinin merkezinde Kale Mahallesi sınırları içerisinde kalan bu Cami, Kale Parkı-Hacı Şeref Cami ve Merkez Cami olarak bilinen alanın tam ortasında bulunmaktadır.

Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir;

Muş ilinin merkezinde Kale Mahallesi sınırları içerisinde kalan bu Cami, Kale Parkı-Hacı Şeref Cami ve Merkez Cami olarak bilinen alanın tam ortasında bulunmaktadır. Ulu Camiye kendi şahsi aracıyla gidecekler, Muş belediyesinin arka kısmına doğru gittiklerinde belediye caddesinin sonunda bulunuyor. Toplu taşıma ile gidecekler Kale mahallesine giden dolmuşlara binerek ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.