Muş’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Muş Gezi Rehberi  

Muş’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Muş Gezi Rehberi  

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Muş’ta Gezilecek En iyi 10 Yer – Muş ilinin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Muş’ta Gezilecek En iyi 10 Yerr              

                           1- Muş Ovası ve Laleler                               

Ülkemizin en Büyük ve en önemli ovalarından biri olan Muş ovası, 1650 km2lik bir alanı kaplamaktadır. Muş Ovası 3. Jeolojik zamanın ortasına kadar olan zamanda bir birikinti iken yer kabuğunda meydana gelen hareketlenmeler sonucunda çöküntü alanına dönmüştür.

Muş Ovası Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                    2- Ulu Cami                                    

Ulu Cami, Muş ilinin merkezinde Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Cami, Kale Parkı-Hacı Şeref Cami ve Merkez Cami olarak bilinen alanın tam ortasında bulunmaktadır. Ulu Cami,  979 yılında Şeyh Muhammedi Mağribi tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

Ulu Cami Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                         3- Malazgirt Kalesi                          

Malazgirt Kalesi, Muş ilinin Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muş il Merkezine 136 km uzaklıktadır. Kale ilçenin en gösterişli yapısıdır. Kale, Geçmişten günümüze kadar birçok savaşa sahne olmuştur. Bunların en önemlileri (Birincisi, 26 Ağustos 1071 tarihindeki  Malazgirt meydan savaşı, diğeri ise, Anadolu’yu düşman işgalinden  kurtaran 26 Ağustos 1922 tarihli Başkumandanlık meydan muharebesi savaşıdır.)

Malazgirt Kalesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                   4- Muş Kalesi                              

Muş Kalesi, Muş ilinin Merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Kalenin bulunduğu bölge şehrin en eski yerlerindendir. Kalenin tam olarak kim tarafından ve hangi dönemde yapıldığı bilgisine ulaşılamamaktadır. Fakat kalenin ismine tarihte Moğol istilası esnasında yapılan savaşlar içerisinde rastlanmaktadır.

Muş Kalesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                              5-1071 Zafer Anıtı                                

Zafer Anıtı, Muş ilinin Malazgirt ilçe sınırlarında bulunan bu anıt, Sultan Alparslan’ın 1071’de Bizans ordusunu yenerek elde ettiği bu şanlı zafer karşısında Malazgirt ilçesine yaptırılan “1071 Zafer Anıtı”, Türklerin Anadolu’ya girişini simgelemektedir.

Zafer Anıtı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

   6- Arak Manastırı – Kutsal Havariler Manastırı   

Arak Manastırı- Kutsal Havariler Manastırı, Muş il merkezinde bulunan Kepenek (Arak) köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaçavuş Dağları’nın doğusunda bulunmaktadır. Muş merkezine 12 km uzaklıktadır. Arak Manastırı ismini bulunduğu köyün eski adından almıştır. Diğer adı ile Kutsal Havariler Manastırı olarak da bilinmektedir.

Arak Manastırı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                 7- Hamurpet (Akdoğan) Gölü                       

Hamurpet (Akdoğan) Gölü, Varto ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Burası Muş merkeze 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Varto İlçesinin kuzeyinde yer alan bu bölgede iki tane göl bulunmaktadır. Küçük ve Büyük Hamurpet olarak isimlendirilmiştir.

Hamurpet Gölü Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                       8- Haçlı Gölü                                        

Haçlı Gölü, 10 km yüzölçümüne sahiptir. En derin noktası 7-8 metredir. Göl, Şeyhtokum deresinden beslenmektedir. Göl kışın donmaktadır. Göl kuş çeşitliliği ile ilgi görmektedir. Göçmen kuşların uğrak noktasıdır. Özellikle kaşıkçı ve boz ördek popülasyonlarıyla özel koruma alanı olarak bilinmektedir. Haçlı Gölü Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                                   9-Haspet Kalesi                                  

Haspet Kalesi, Muş ilinin merkezinde bulunan bu yapı, Kızıl Ziyaret dağının doğusunda bir yamaçta bulunmaktadır. Kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu yapının surları ve iki kulesi kısmen ayaktadır. Kalenin diğer kısımları ise günümüze ulaşmamıştır.

Haspet KAlesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                10-Tarihi Murat Paşa Köprüsü                     

Tarihi Muratpaşa Köprüsü, Murat Nehri üzerinde bulunur. 13. yy. Selçuklular dönemine ait olup yapım yılı tam olarak bilinmemektedir. Köprü üzerinde mermer bir zemin üzerinde yazan kitabeye göre, 1871 yılında Osmanlılar döneminde Köprü restore edilmiştir.

Tarihi Muratpaşa Köprüsü Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                      Muş iline Nasıl Gidilir?                         

Muş iline Gitmek için Gerek Havalimanı ile gerekse Karayolu ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Muş ilinin Bazı illere uzaklığı;

  • Muş-Bitlis arası 83 km ve 1 saat 10 dakika,
  • Muş-Bingöl arası 114 km ve 1 saat 40 dakika,
  • Muş-Batman arası 218 km ve 3 saat,
  • Muş-Elazığ arası 252 km ve 3 saat 30 dakika,
  • Muş-Diyarbakır arası 258 km ve 3 saat 40 dakika uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.