Mut Yerköprü Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mut Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti , Açılış / Kapanış Saatleri ve Şelalenin oluşumu  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mut Yerköprü Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mut Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti , Açılış / Kapanış Saatleri ve Şelalenin oluşumu  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

     Mut Yerköprü Şelalesi Nerede?  

Yerköprü Şelalesi, Mersin ilinin Mut ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yerköprü Şelalesi, yeşil bir vadiden yaklaşık 30 metre yükseklikten aşağıya doğru akmaktadır. Suyun bu etkileyici görüntüsü ziyaretçilerine unutulmaz bir görsel şölen sunuyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce ”tabiat anıtı” olarak tescillenen Şelale, tatilini doğayla iç içe geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir yerdir.

Şelaleden akan su, toplamda 300 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı 10-15 metre derinliğinde göl olan su tünelinin içerisinde bulunur, doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor.

Mut Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

Şelaleden dökülen sularının maviliği, yemyeşil doğası, ağaçlarındaki kuş sesleri buraya gelen ziyaretçileri bambaşka bir atmosfere sokuyor. Turkuaz rengindeki şelale, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2001 yılında “tabiat anıtı'” olarak tescillenmiştir. Mersin ilinin nemli ve sıcak havasından bunalan yerle halk serinlemek için buraya gelmektedir.

Şelaleye gitmek için arabanızı park ettikten sonra 30-40 dakika yürüyerek Ermenek Çayı üzerinde ki bir köprüden geçiyorsunuz. Köprü üzerinde bir izleme platformu kurulmuş, bu yerde bir tesis bulunmuyor. Tabiat anıtı olmasından dolayı piknik, mangal yapılmasına izin verilmiyor.

Buraya gelirseniz seyir terasına çıkıp muhteşem manzaranın keyfini çıkartın, Fotoğraf çekinmek içinde çok uygun bir alandır. Amatör ve Profesyonel fotoğrafçılar burada resim çekmektedir. Piknik yapmak isteyenler (Mangal yapmak yasak) evden getirdiğiniz ürünleri yiyebileceğiniz banklar bulunuyor.

Etrafında mesire alanları, seyir terasları ve orman içinde uzanan yürüyüş parkurları bulabileceğiniz Yerköprü Şelalesi’nin çevresindeki irili ufaklı mağaraları da gezebilir, devasa sarkıt ve dikitlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ayrıca, Şunu da belirtmek isteriz, Konya Hadimlide aynı isimde bir şelale var, birbirine yakın bir konumdalar. Gelmek isterseniz ikisini birbirine karıştırmayınız.

Konya’daki Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Mut Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

            Mut Yerköprü Şelalesi Giriş Ücreti 2024          

Araç Giriş Ücreti: 60 TL

Yaya Giriş Ücreti: 20 TL

           Mut Yerköprü Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?            

Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Mersin il merkezinden 2,5 saat sürmektedir.

Yerköprü Şelalesi, Gülnar arası mesafe yaklaşık olarak 43 Km’dir. Bu yolculuk arabayla tahminen 35 dakika sürecektir.

Yerköprü şelalesi, Mut’tan Ermenek yönüne 22km gidilir. Evren köyüne gelmeden sola sapılır. Sapakta şelalenin tabelası var. 9km sonra sağa toprak yola sapılır. 900m sonra yol biter. Bundan sonra yürüyerek patika daha sonrada ahşap platform takip edilerek 500 m gidilir.

Arabanın bırakıldığı yerle şelalenin irtifa farkı 100 m dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.