Myndos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Muğla

Myndos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Myndos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Antik Kentte bulunan Eserler hakkında bilgiler vereceğiz.

Antik Kenti, Muğla ili Bodrum yarımadasının batı kısmında, Gümüşlük beldesinin yanındaki Bozdağ’ın üzerinde kurulmuştur. Myndos kelime olarak incelendiğinde “Ana Tanrıça ’ya Tapınma” anlamına gelmektedir. Bodrum Yarımadasının en güzel yerleşim yerlerinden Gümüşlük, küçük bir balıkçı köyü görüntüsünün altında, büyük bir tarihi hazine olarak Myndos Antik Kentini Saklamaktadır.

Antik coğrafyada Karia kentlerinden birisi olan Myndos, Strabon’un da tanımladığı gibi, Halikarnasos’un hemen yakınında, yer almaktadır. Gümüşlük beldesinin batısında bulunan bir yarımadadır. Myndos’u Halikarnasos’a bağlayan alanda tepelerin arasında zengin ve verimli vadiler vardır. Vadilerdeki tepelerde rüzgâr değirmenleri ve yerleşimlerin olduğu alanlar bulunmaktadır.

Tarihçiler tarafından stadyum ve tiyatro olduğu söylense de günümüzde hiçbir ize rastlanamıyor.  Sadece Bizans Çağı’ndan kalma bir kilise, birkaç sur duvarı, tepe üzerinde yanlışlıkla Leleg duvarı diye bilinen su kalıntısı, su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntısı bulunmaktadır.

Toprağın altı sanki gizli bir hazine gibi. Öyle ki, çok dikkatli baktığınızda yarı örtülü sütunlar, mozaik izleri ve seramik parçaları bulunmaktadır. Tarih kitaplarında anlatılanlara göre, Büyük İskender, birkaç kez kuşatmak için uğraşmış ama bir türlü ele geçirememiş. Şimdilerde ise Antik Kent, şirin bir balıkçı köyü olarak ziyaretçilerini kabul ediyor.

Geçmişten günümüzü uzun yıllar boyunca Perslerin, Rodosluların ve Halikarnassosluların egemenliği altında kalan Antik Kenti’nin büyük bir kısmı büyük bir deprem sonucunda suların altına kalmıştır. M.Ö. 640 yılında, Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden biri olan Leleglerin Antik Kentte hüküm sürmüştür. Myndos ’un arkasındaki tepelerde, gümüş ocakları bulunuyormuş. Gümüşlük beldesinin ismi bu maden ocaklarından aldığı söylenmektedir.

                Myndos Antik Kenti Giriş Ücreti                    

Antik Kente Giriş ÜCRETSİZDİR…

               Myndos Antik Kentine Nasıl Gidilir?              

Muğla ili Bodrum ilçesinde bulunan Kadı Kalesi’nden 1 km içeride, Bozdağ denen tepenin üzerindedir. Tepeye yol yoktur ve yürüyüş yaklaşık 1 saat sürer. Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Bodrum merkezden gümüşlük yolunu takip ederseniz ulaşabilirsiniz.

Bodrum’a ilçemize Ülkemizin hemen hemen her yerinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.

Bodrum ile otogar arası oldukça yakındır. İlçe Otogardan kalkan minibüslerle gümüşlüğe rahatça ulaşabilirsiniz.

Gümüşlük ile Bodrum arası yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir.

Muğla merkezden 145 km uzaklıkta olup yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Milas-Bodrum Havalimanı’na 36 km. yaklaşık 40 dk. mesafededir.

Datça, Didim ve Dalyan’dan gelmek isteyenler Bodrum’a deniz yoluyla da ulaşabilir. Turgut reis te inerek gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.