Anasayfa / Ege Bölgesi / Myndos Kapısı Nerede-Nasıl Gidilir?

Myndos Kapısı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Myndos Kapısı Nerede-Nasıl Gidilir? – Muğla Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Myndos Kapısı Nerede;

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunan Halikarnassos şehir surlarının en önemli yeri Mindos kapısıdır. Kapıya şehrin batı çıkışında bulunan Türk mezarlığının yanındaki Eski Kümbet yoluyla ulaşılır. Çevrede Helenistik ve Roma devirlerine ait tonozlu mezarlar da bulunmaktadır.

Myndos Kapısı Hakkında;

Mindos Kapısının önemi, Dünyada imparatorluk kurmak isteyen Büyük İskender‘in geçemediği kapı olmasıdır. Kapı, 7 metre uzunluğunda, 2.5 metre derinliğinde ve Hendeğin uzunluğu 56 metredir. Asıl Yapılış amacı, koç boynuzu, mancınık gibi savaş aletlerini surlardan ve kulelerden uzak tutmak için yapılmıştır.Ancak, MÖ 333 yılında Büyük İskender bu hattı kırmış ve zorlu bir direnişten sonra şehri fethetmiştir. Tarihi kalıntının bulunduğu alanda M.Ö. 4. yy.’a ait Helenistik ve Roma dönemlerine ait sırt sırta inşa edilmiş tonozlu mezarlar bulunmaktadır.

Halikarnassos’un giriş kapılarından olan Myndos Kapısı’nın MÖ 360’larda yapıldığı söylenmektedir. Yapılan kazı çalışmalarıyla, antik yazarların söz ettiği direnişin önemli aktörü olan hendek bulunarak, bilinen ölçüleriyle ortaya çıkarılmıştır. Geziniz sırasında yakınında bulunan Türk mezarlığı ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarları görebilirsiniz.

OKUMALISIN  Sarpıncık Deniz Feneri Nerede – Nasıl Gidilir?

Karya Satrabı Maussolos tarafından inşa edilen Myndos Kapısı, Halikarnassos’u düşman akınlarına karşı adeta kalkan olmuştur. Günümüzde Gümbet mezarlığının yanıbaşında yükselen Myndos Kapısı, Gümüşlük’e giden yola açıldığı için Myndos Kapısı olarak adlandırıldığı söylenmektedir.

Myndos Kapısına Nasıl Gidilir;

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunmaktadır.

 Myndos Kapısına şehrin batı çıkışında bulunan Türk mezarlığının yanındaki Eski Kümbet yoluyla ulaşılır.

Bodrum’a kara, hava ve deniz yolu ile ulaşım mümkün. Bodrum ilçe sınırları içinde bir otogar, bir yolcu limanı ve birçok yat limanı bulunuyor. Bodrum’a en yakın havaalanı ise yaklaşık 35 km uzaklıktaki Milas Bodrum Havaalanı.

İstanbul – Bodrum arası yaklaşık 706 km ve 9 saat 38 dakika.

Ankara – Bodrum arası yaklaşık 701 km ve 8 saat 40 dakika.

İzmir – Bodrum arası yaklaşık 236 km ve 2 saat 56 dakika.

Feribotla Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’a, Datça ve Didim’den feribot seferleri düzenleniyor. Datça Karaköy’den hareket eden feribotlar, Bodrum’un merkezine ulaşırken, Didim’in merkezinden hareket eden feribotlar Bodrum Yalıkavak limanına gelmektedir.

OKUMALISIN  Terzibaba Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir