Narman Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Narman Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Narman Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir?  – Erzurum Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Narman Peribacaları

Narman Peribacaları, Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Yoldere Mahallesinde bulunur. Erzurum kent merkezine 90 km, Narman ilçesine 7 km uzaklıktadır.

Kırmızı rengi ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken Narman Peri Bacaları “Kırmızı periler diyarı” olarak da adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu bundan yaklaşık 2 – 3 milyon yıl öncesinde oluşmaya başladığı belirtilmektedir. Su erozyonu ile aşınması neticesinde ortaya çıkmış ve sonrasında rüzgâr erozyonu son rötuşlarını yapmış olup günümüzdeki halini almıştır. Kırmızı Peribacalarının bu rengi almasının nedeni ise tortullardaki kırmızı renk demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesidir.

2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras listesine alınmış bulunan Narman Peri Bacaları Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ilgili birimleri ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde turistik bir nitelik kazanmış, son iki yıldan bu yana yöreye gelen yerli ve yabancı bir çok turist sayısında kayda değer bir artış gözlenmiştir.

OKUMALISIN  Ankara’nın En Eski Camisi - Ankara'nın Eski Camileri - Detaylı

Narman Peribacaları Nerede Nasıl Gidilir?

Narman Peribacaları, Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Yoldere Mahallesinde bulunur. Erzurum kent merkezine 90 km, Narman ilçesine 7 km uzaklıktadır. Erzurum’un kuzeydoğusunda bulunur.

Narman peribacalarına ulaşmak isteyenler otomobil ile bölgeye gelebilir. Bu sebeple şahsi aracınızla veya araç kiralamanız gerekmektedir. Bölgeye ulaşmak için Erzurum il merkezinden Ağrı yoluna(E 80) doğru giderek yol üzerinde Ardahan – Narman tabelasının bulunduğu noktadan dönmeniz gerekiyor. Yaklaşık 42 km bu yol üzerinde gittiğinde etrafınızda kırmızı kayalıkları göreceksiniz. Bu yol üzerinde Peri Bacaları tabelasını gördüğünüz yerden bölgeye ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.