Nasreddin Hoca Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Akşehir – Konya

Nasreddin Hoca Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Akşehir – Konya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nasreddin Hoca Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Türbe’nin Ne Zaman Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Nasreddin Hoca Türbesi Hakkında Bilgiler      

Nasreddin Hoca Türbesi, Konya ilinin Akşehir İlçesinde bulunan bu türbe 1284 yılında ölen Nasreddin Hocanın mezarı ve çevresi türbe haline getirilmiştir. 1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu (Nasreddin Hoca Köyü) köyünde doğan ve Konya/Akşehir ilçesinde vefat eden Nasreddin hoca geride bıraktığı eserleriyle günümüzde hala anlatılmaktadır.

Güldürürken düşündürmeyi adet eden Nasreddin Hoca 1237 yılında Akşehir’e yerleşmiş, eğitim almış, medresede Dersler vermiş ve Kadılık yapmış Bilge bir insandır. Kendine sorulan sorulara mizahi bir şekilde cevaplar vermiştir. 7 yaşında Akşehir’e gelen Nasreddin Hoca, hayatının tamamını burada geçirmiş ve yaşamına da burada veda etmiştir. Nasreddin hocanın Türbesi, iç içe, iki saçaklı, mermer sütunlu korunak ile çevrili, mermer içinde sandukadan ibarettir. Çam ağaçlarının arasında Yeşil kubbeli sekizgen yapısıyla dikkat çekmektedir. Türbenin içerisinde Dünyanın ortası burasıdır yazısı dikkat çekmektedir. Sizlerin de yolu bu taraflara düşerse Hocanın türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Akşehir ilçesinde 05-10 Temmuz tarihleri arası Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri düzenlenmektedir.

OKUMALISIN  Uyku Vadisi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri-Muğla?

     Nasreddin Hoca Türbesi’ne Nasıl Gidilir?     

Nasreddin Hoca Türbesi, Konya ilinin Akşehir ilçesi sınırları içerisine bulunan Türbe, Akşehir İlçe Mezarlığının içerisinde bulunmaktadır. Akşehir caddesinin sağ tarafında İlçe stadının karşısında bulunmaktadır. Toplu taşıma ve aracınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Konya ilçe otogarından kalkan Akşehir minibüslerine binerek gelebilirsiniz.

Konya iline 135 km. Mesafede bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.