Anasayfa / Eskişehir / Nasreddin Hoca’nın Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Nasreddin Hoca’nın Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nasreddin Hoca’nın Evi Nerede – Nasıl Gidilir? – Eskişehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Nasreddin Hoca’nın Evi

Nasreddin Hoca’nın Evi Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 118 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezine yaklaşık 23 km mesafede bulunur. Sivrihisar’a bağlı Hortu Köyü’ndedir. Eskişehir-Ankara Karayoluna 8 km uzaklıktadır. Nasreddin Hoca’nın 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğduğu tahmin edilmektedir. 13. yy.da yaşayan eğitimci, din adamı, hukukçu Nasreddin Hoca babasının ölümünden sonra yerine geçerek köy imamlığı yaptı. Konya’da eğitim aldığı bilinmektedir. Eğitiminden sonra Sivrihisar’da kadılık yaptığı bilinmektedir. Son yapılan kazılarda mezarı da bulunmuştur.

Hortu Köyünün ismi 1999 yılında Nasreddin Hoca olarak değiştirilmiştir. Günümüzde Nasreddin Hoca Mahallesi olarak bilinmektedir. Bölgeye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir de temsili Nasreddin Hoca evi yaptırılmıştır.

Bu ev yörede bulunan diğer evlere uygun bir biçimde inşa edilmiştir.Ev zemin ve üzeri tek kat adi kagir olarak inşa edilmiştir. İç avlulu bir yapıya sahiptir. Evler bitişik nizam şeklinde olup çatısı masif tomruk üstü hasırla örtülmüştür. Nasreddin Hoca Evi dışında ilçenin bazı noktalarında Nasreddin Hoca ile ilgili heykellere de rastlamak mümkündür.

OKUMALISIN  Avanos Sallanan Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Dilek Tutma – Kilit Asma?

Sivrihisar’da her yıl 3-10 Haziran arası Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlenmektedir.

Nasreddin Hoca’nın Evi Nerede?

Nasreddin Hoca’nın Evi Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir il merkezine yaklaşık 118 km mesafede bulunmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezine yaklaşık 23 km mesafede bulunur. Sivrihisar’a bağlı Hortu Köyü’ndedir. Eskişehir-Ankara Karayoluna 8 km uzaklıktadır.

Nasreddin Hoca’nın Evi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Eskişehir üzerinden gelirler ise Dumlupınar Bulv. D200/E90 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.  Ankara yönünden gelenler Dumlupınar Blv./D200 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Eskişehir merkezden Sivrihisar minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Daha sonra Sivrihisar merkezden köy minibüslerini kullanmanız gerekmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir