Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Nazik Gölü Nerede-Hakkında Kısa Bilgiler;

Nazik Gölü, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinin 16 km. Kuzeybatısında bulunmaktadır. Ayrıca  Van Gölü’ne 25 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Göl, 30 km² alana, 1.876 metre rakıma ve 40-50 metre derinliğe sahip olan Nazik Gölü, tarım alanlarının sulanması için kullanılmaktadır. Ayrıca Gölün tatlı su olmasından dolayı  Aynalı Sazan ve inci kefali yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu balık türleirnin dışında yöre halkı tarafından gocut adı verilen türde balık bulunuyor.

Nazik Gölünün suyu tatlıdır.. Göl, akarsu kaynakları, eriyen kar suları ve yağmur suları ile beslenmektedir. Göl kış ayında donmasından dolayı donan gölün buzları kırılarak sazan balıkları çıkartılıp satılmaktadır. Yöre halkının da geçim kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca, Nazik Gölü üzerinde Dilburnu mevkiine doğru bir de ada bulunmaktadır.

Nazik Gölünde Neler yapılır derseniz, Göl kenaında piknik yapabilir, gölde olta balıkçılığı yapabilir, sevdklerinizle keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

OKUMALISIN  Ahlat Selçuklu Mezarlığı Nerede – Nasıl Gidilir?

Nazik Gölü’ne Nasıl Gidilir;

Nazik Gölü, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinin 16 km. Kuzeybatısında bulunmaktadır. Muş il sınırına da yakın olan bu göl, Ahlat ilçesinden ovakışla yolundan devam ettiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Bitlis ili-Nazik Gölü arası 60 km uzaklıktadır.

Muş Bulanık ilçesi ile Nazik Gölü arası 50 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.