Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Nazik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Nazik Gölü Hakkında Kısa Bilgiler                 

Nazik Gölü, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinin 16 km. Kuzeybatısında bulunmaktadır. Ayrıca  Van Gölü’ne 25 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Göl, 30 km² alana, 1.876 metre rakıma ve 40-50 metre derinliğe sahip olan Göl, tarım alanlarının sulanması için kullanılmaktadır. Ayrıca Gölün tatlı su olmasından dolayı  Aynalı Sazan ve inci kefali yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu balık türlerinin dışında yöre halkı tarafından gocut adı verilen türde balık bulunuyor.

Bu Gölün suyu tatlıdır. Göl, akarsu kaynakları, eriyen kar suları ve yağmur suları ile beslenmektedir. Göl kış ayında donmasından dolayı donan gölün buzları kırılarak sazan balıkları çıkartılıp satılmaktadır. Yöre halkının da geçim kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca, Göl üzerinde Dilburnu mevkiine doğru bir de ada bulunmaktadır.Volkanik set göllerinden bir tanesi olduğu için volkanizma hareketlerinin sonucu ortaya çıkmıştır. Volkanizma sonucu vadi önlerinin kapanması ile meydana gelmiştir.

Bu gölün etrafı ağaç bakımından fakir bir durumdadır. Genellikle Gevenlerin oluşturduğu step bitki örtüsü  hakimdir. Göl Alanının Doğu ve Batı kesimlerinde küçük sazlıklar yer almaktadır. Suyun azaldığı dönemlerde bataklık kesimlerde artış gözlenmektedir.

Bu gölün bulunduğu alanda neler yapılır derseniz, Göl kenarında piknik yapabilir, gölde olta balıkçılığı yapabilir, sevdiklerinizle keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

                                Nazik Gölü Nerede?                                

Göl, Bitlis ilinin Tatvan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tatvan ilçesinin 16 km. Kuzeybatısında bulunmaktadır. Ayrıca  Van Gölü’ne 25 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır.

                        Nazik Gölü’ne Nasıl Gidilir?                       

Bitlis ilinin Tatvan ilçesinin 16 km. Kuzeybatısında bulunmaktadır. Muş il sınırına da yakın olan bu göl, Ahlat ilçesinden ovakışla yolundan devam ettiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Bitlis il merkezi ile Göl  arası 60 km uzaklığa sahiptir.

Muş Bulanık ilçesi ile Nazik Gölü arası 50 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.