Anasayfa / Doğal Güzellikler / Nebiler – Aşıklar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Nebiler – Aşıklar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nebiler – Aşıklar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Piknik – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Nebiler-Aşıklar Şelalesi Nerede;

İzmir ilinin Dikili ilçesi sınırları içerisindeki Nebiler Köyü Mevkii’nde bulunan Aşıklar Şelalesi Yemyeşil doğa güzelliği, Şelaleleri ve Mağaralarıyla görülmeye değer bir yerdir. İzmir’e 128, Dikiliye 18 km uzaklıktadır.

Nebiler-Aşıklar Şelalesi Hakkında;

Nebiler Şelalesi, Halk arasında Aşıklar Şelalesi olarak bilinen yerdir. Muhteşem manzarası, Yemyeşil doğası, Çınar ağaçları, irili ufaklı mağaraları, yürüyüş yolları ile görülmeye değer güzel bir yerdir Aşıklar Şelalesine, 86 basamaktan oluşan ahşap merdivenden inilmektedir. Bu basamaklardan indiğinizde sizleri adeta cennetten bir köşe bekliyor.

Aşıklar Şelalesinin döküldüğü yerde küçük bir gölet oluşmuş. Gölet’in çevresi su kaplumbağaları ve tatlı su balıklarının yaşam alanı olmuş durumda. Yaz aylarında boyu 1 metreyi aşmayan bu Gölet’e girerek serinleyebilirsiniz.

Gölet’in karşı tarafında közde Türk kahvesi yapan bir bungalov yapı var. Akan suyu izlerken, ayağınızın altından serin sular geçiyor. Burada oturup kahvenizi yudumlarken, Su sesinin verdiği huzur bile burada güzel zaman geçirebilirsiniz.

Nebiler-Aşıklar Şelalesinde Gezilecek Yerler;

Şelalenin olduğu yerin biraz ilerisinde sizlerin gezip görebileceğiniz mağaralar karşılıyor. Bunlardan biri Ağlayan Mağaradır. Ağlayan Mağaranın en ilginç görüntüsü hiç şüphesiz mağaranın üst tarafından göz damlası gibi damlaların akmasıdır. Bu su taneciklerinin damlama olayı mağaranın Ağlayan mağara ismiyle anılmasına sebep olmuştur. Damlayan su tanecikleri, etkileyici bir görünüme sahip olmasının yanı sıra henüz sebebi açıklanabilmiş bir durumda değil.

OKUMALISIN  Yalıkavak Gezi Rehberi

Bu mağara deniz seviyesinden 271 metre yüksekliktedir. Daha ilerisinde tabi Yürümeye gücünüz kalırsa, 900 metrede Ece Çağlayan, 1300 metrede ise Sümeyra Şelalesi ‘ni de görebilirsiniz.

Aşıklar – Nebiler Şelalesi Kamp Alanları

Aşıklar Şelalesi, doğayla buluşmak isteyen kampçıları ve trekkingcilerin uğrak noktasıdır. Burada Kamp yapabilir, Yükselen su sesiyle birlikte spor yapan kişiler ise buranın adeta cennetten bir köşe olduğunu söylemektedir. Kamp severler Şelale çevresinde çadır kurmaya alan içerisinde kamp yapabilir. Şelale yakını aşırı kalabalık oluyor, Sizlere tavsiyemiz biraz ormanlık alan içerisine kamp kurmanızdır.

Aşıklar Şelalesi Hikayesi

Anlatılanlara göre, Peri padişahının kızı Sümeyra, civar köylerden Yörük Ali’ye gönlünü kaptırır. Yörük Ali de Sümeyra’ya âşık olur. Padişahı kızını bir Yörük Ali’ye vermek istemez ve bu aşka izin vermez. İki aşık çaresiz kalır. Nebiler vadisindeki koca çınarın altında her gün gizlice buluşur, hasret giderirler. Sonra da birbirilerine sarılır saatlerce ağlaşırlar. Bunu öğrenen peri padişahı bu aşka son vermek için askerleri ile birlikte aşıkların peşine düşer. Amacı Yörük Ali’yi öldürmektir. Tam onları yakalamak üzereyken koca çınar yarılır ve aşıkları içine alır. Bu mucize karşısında peri padişahı insafa gelir. Ancak aşıklar aşklarının sonsuza kadar sürmesi için tanrıya dua ederler. Tanrı da onları kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. Aşkları sonsuza kadar sürer. Kızını sonsuza kadar kaybeden peri padişahı şelalenin yukarısındaki mağaraya çekilir, gözyaşları döker. Ağlama seslerini duyan çevre sakinleri mağaraya “Ağlayan Mağara” adını verir.

OKUMALISIN  Didyma Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Aşıklar Şelalesi Giriş Ücreti 2020

Aşıklar Şelalesi’ Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiralayan işletmenin görevlileri karşılıyor araçları. Araçla giriş için 10 TL ücret alınıyor. Bu ücret karşılığında fiş veriliyor. İçerideki restoran ve kafede 30 TL ve üzerinde harcama yapıldığında otopark ücreti iade edilmektedir.

Nebiler-Aşıklar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir;

Özel araçla gitmek isteyenler, İzmir-Dikili-Ayvalık Karayolu üzerinde Nebiler ve Gökçeağıl köyü tabelasından sağa döndükten sonra, 3 kilometre ilerledikten sonra görülen şelale tabelasından sola, stabilize bir yola geçiliyor. 800 metre bu yolda ilerledikten sonra şelalenin de içerisinde bulunduğu alana giriş yapıyorsunuz.

İzmir şehir merkezinden Dikili’ye her saat başı Otobüs bulmak mümkün. Ayrıca Ayvalık yönüne giden araçlara otobüs bileti alarak yol sapağında inmek de seçenekler arasında.

Nebiler Şelalesi-Aşıklar Şelalesi İzmir’e 130 km, Dikili ilçe merkezine 18 km, Bergama’ya 39 km, Ayvalık’a 33 km, İstanbul’a 454 km, Ankara’ya ise 672 km uzaklıktadır.

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir