Nemrut Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Adıyaman

Nemrut Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Adıyaman

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Nemrut Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Nemrut Dağı Hakkında Bilgiler                     

Adıyaman’ın Dünyaca ünlü turizm bölgesi olan ve tarihin en önemli noktalarından birini oluşturan Nemrut Dağı, tanrıların tahtalarının bulunduğu yüce dağ olarak bilinmektedir. İnsanların her yıl güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için daha iyi 12 ay boyunca dünyanın dört bir köşesinden geldiği bu dağ tarih noktasında da Anadolu’nun en önemli servetlerinden birini oluşturmaktadır.

Komagene Uygarlığının En Önemli tarihi yapılarından biri olan bu dağ, Nemrut Dağı’nın İngiltere Kraliyet Akademisi tarafından bölgeye gönderilen bilim adamı Otto Punchtein başkanlığındaki ekip, Nemrut Dağı’nın tepesindeki tümülüs ve tümülüsün doğu ve batı yanlarında oluşturulmuş teraslar üzerindeki devasa heykeller ve çeşitli kabartmalardan oluşan eserler üzerinde çalışmıştır.

Yaptığı çalışmalar sonunda Grekçe yazılı kitabeyi çözen Punchstein, bu eserlerin Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu ve Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırıldığını keşfeder. Antiochos’un ağzından yazılan kitabe, Nemrut Dağı’nın sırrını ve Antiochos’un yasalarını içermektedir. Kahta ili sınırlarında yer alan milli park ilan edilmiş olan bu bölge, M.Ö. yüzlerce yıl boyunca Komagene’nin tahtlarını ve büyük kralların heykellerini korumuştur.

       Nemrut Heykelleri Kim Tarafından Yaptırıldı?     

Kommagene, kültür ve geleneklerinin bütünleştiği Orta Anadolu’nun güneyinde bulunan Antik Çağ krallığıdır. Kommagene Krallığı coğrafi konumu ise; Suriye’nin Kuzeyi, Hatay, Pınarbaşı, Kuzey Toroslar ve doğuda Fırat Nehri’nin çevrelediği verimli topraklarda yer almıştır. Tarıma ve hayvancılığa elverişli ve ekonomik önemi yüksek sedir ağacı ormanlarını barındıran Kommagene topraklarının, ilk çağlardan beri yerleşim alanı olarak kullanıldığı civardaki mağara ve arkeolojik buluntulardan anlaşılmaktadır.

Mithradates Kallinikos, tanrılarla olan bağını kuvvetlendireceği ve böylece ulusunu barış içerisinde yaşatacağı inancıyla ülkesinin çeşitli yerlerinde tapınaklar yaptırmıştır. Dağda bulunan Grekçe yazıları çözülerek heykel ve eserlerin Kommagene Krallığı’na ait olduğunu ve Kral I. Antiochos’ un emirleriyle yapıldığını keşfetmiştir. Yapılan kazılarda bulunan bir yazıtta Antiochos’un ağzından yazılmış bir metin yer almaktadır. Bu metin kralın heykelleri kendisi için yaptırdığını anlatmaktadır.

Genellikle Adıyaman bölgesine gerçekleştirilen turlarla tercih edilen Nemrut Dağı gezisi için özel bir şekilde de Adıyaman üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölgeye ulaşım sağlamak için Adıyaman üzerinden 86 kilometre mesafe yer alırken Kahta ilinin Karadut köyü üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Adıyaman’a ulaşım sağlamak için Türkiye’nin her yerinden karayolunu kullanabilir veya farklı kentlerden Adıyaman Havalimanı’na ulaşım sağlayan havayollarını kullanabilirsiniz. Bölgeye ulaştıktan sonra gezmeniz gereken en önemli noktalar arasında öncelikle teraslar bulunmaktadır.

Zirve tırmanışı sonrasında taht heykelleri ve kralların heykellerinin bulunduğu terasları ve sonrasında güneşin doğuşu için doğu terasını ve batışı için batı terasını gezebilirsiniz. Doğu terasında yer alan Tümülüs ve batı tarafında yer alan antik alan ile birlikte muhteşem bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Yine alt kısımlarda yer alan Arsemia Antik Kenti, yakın bölgedeki Kahta Kalesi ve yeni Kale Cendere Köprüsü ve diğer Tümülüsler ile Adıyaman’ın birçok bölgesini ziyaret edilebilir.

                   Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede?                         

Nemrut Dağı Milli Parkı, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içindedir. 1988 yılında milli park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 13.827 hektardır.

Milli parkın kaynak değeri eski çağlarda “Kommagene” olarak bilinen, bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılardır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü milli park içinde kalan kültürel değerlerdir.

          Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti 2022 Yılı        

Milli Park Giriş Ücreti 40 TL

Nemrut Dağı Antiochos tümülüsü ve Arsameia kenti tek biletle gezilebilmektedir.

Müze Kartınız varsa ücretsiz giriş yapıla bilinmektedir.

Nemrut Dağı Konaklama İmkanları

Güneşin doğuşu ve batışı için muhteşem bir nokta olan Nemrut Dağı genellikle zirveye tırmandıktan sonra uzun süre geçirmenizi sağlamaktadır. Konaklama amacıyla yakın konumda bulunan Kahta ilçesinde veya Adıyaman kentinde birçok otel ve konaklama işletmesi tercih edilebilir. Muhteşem bir Güneydoğu mutfağını sergileyen Adıyaman’da birçok farklı mutfak keyfine varabilir, kebaplar, et yemekleri, Doğu Mutfağı kültüründen yemekler ve pideler gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

                     Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?                                 

Nemrut’a ulaşmak için Adıyaman’ın Kahta ilçesine kadar şehirlerarası otobüslerle gelinebileceği gibi, Kahta’ya 15 km. mesafedeki Adıyaman Havaalanı da kullanılabilir.

Alternatif olarak Kahta’ya 1,5-2,5 saat mesafelerdeki Şanlıurfa, Malatya ve Gazi Antep havaalanı da kullanılabilir.  Nemrut Dağı ören yeri, İl Merkezine direkt 87 km. Kâhta ilçesine 43 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.