Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Nerede?              

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı, Erzurum ilinin Yakutiye sınırları içerisinde bulunan bu tabyalar, 1877 – 1878 (93 Harbi) Osmanlı – Rus Savaşı’nda çarpışmalara sahne olan tabyalardır. Bu Tabyalar Kars yolunun geçtiği Hamam Deresi’ni İran’dan gelebilecek saldırılara karşı kontrol altında tutmak için yapılmıştır.

Tarihimizde 93 Harbi olarak geçen Osmanlı-Rus Savaşında Erzurum şehrinin savunmasında kullanılan bu tabyalar, Top Dağı’nın güney ucunda, 2068 metre yükseklikte C şeklinde güneyden kuzeye üç tane olarak inşa edilmiştir. Aziziye Tabyasının günümüze ancak çok az bir kısmı sağlam olarak ulaşabilmiştir.

Osmanlı Kuvvetleri, Deveboynunda düşmandan ağır darbeler alınca geri çekilmeye başladı, bu sırada Rus Ordusu, Erzurum’u kuşatma başladı. Ruslar, Topdağı tarafından Aziziye Tabyalarına topçu atışlarıyla saldırmaya başladı ve 2 ve 3 numaralı Aziziye tabyaları Rusların eline geçti.  Rusların tabyalar ağır saldırını gören Nene Hatun ve Erzurum Halkı, Nene Hatun önderliğinde Osmanlı askerlerinin yardımına koşmuştur. Göğüs Göğüse çatışma sonrasında Rus ordusu bozguna uğratılmıştır.

 

93 Harbi sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle 1955 yılında yılın annesi seçilen Nene Hatun, 22 Mayıs 1955’te Erzurum’da vefat etmiştir. Nene Hatun’un Mezarı, Aziziye Anıtı’nın yanına defnedilmiştir. Tabyanın hemen yanında kumandanlık binası, Aziziye Şehitler Anıtı ve Nene Hatun’un mezarı bulunuyor. Bu alan Milli Mücadele döneminin ve ülke tarihinin izlerini taşımaktadır. Aziziye Tabyalarına gittiğinizde hemen yakın mesafede olan Nene Hatun Heykelini de görmelisiniz.

        Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Giriş Ücreti         

Giriş ÜCRETSİZDİR.

   Nene Hatun Tarihi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?    

Erzurum il merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Aziziye Tabyası, Nene Hatun Milli Parkı ile aynı alanda bulunuyor. Aziziye Tabyalarını görmek için ilk yapmanız gereken şey Tarihi şehir Erzurum’a gelmeniz olacaktır. Ülkemizin her yerinden gelecek ziyaretçiler, demiryolu, karayolu ve havayolu araçlarını kullanarak gelebilirler.

Erzurum il merkezine 5 km uzaklıkta bulunan bu yere gelmek için, şehir merkezindeki tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Konum bilgisini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İl merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile de gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.