Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi – Mimarisi

Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi – Mimarisi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Mimarı – Yapılış Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Alaaddin Cami Hakkında Bilgiler                  

Alaaddin Cami, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 700 m mesafededir. Cami, 1223 yıllında Sultan Alaaddin Keykubad adına Niğde sancak beyi Zeyneddin Beşare Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Inşa kitabesine bakıldığında caminin inşaatından sorumlu yapım yöneticisi olarak Müstenireddin ismine ulaşılmaktadır. Bazı onarımlarla günümüze gelen cami, orijinal özelliğini büyük ölçüde korumakta ve işlevini devam ettirmektedir.  Caminin kitabesi incelendiğinde yapının mimarlarının üstad Sıddık ve kardeşi Gazi olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.

                   Alaaddin Cami’nin Kapısının Sırrı                  

Cami iki kapılıdır. Doğuya bakan kapı üzerinde yaz aylarında 09.30 – 11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, kapının taş maharetli elleriyle işleyen ustanın “Taçlı Kadın Başı” ortaya çıkartmaktadır.

Camiyi yapan taş ustası, sancak beyinin kızına âşıktır ve aşkını dile getirecek imkânlardan yoksundur. Neticede o bir taş ustası, sevdiği ise bir beyin kızıdır. O aşkını haykırmak istiyor fakat her seferinde gerçeklerin taş gibi soğuk yüzüyle karşılaşmaya devam ediyordu. Fakat usta ne yapıp edip aşkını bir şekilde ortaya koymaya bir kere karar vermişti artık. Bunu en iyi sanatıyla anlatabilirdi. Ve usta  sevdiği kızın yüzünü güneşle birlikte aydınlansın diye caminin giriş kapısına işledi. Artık aşkını doğan güneş haykırıyor, taş dile geliyordu. Ümitsiz aşka tutulmuş ustanın yüreği böylece bir nebze olsun felah buldu. Ve aşkı o kadar büyüktü ki bunu ancak güneş dillendirebilirdi.

Bu hikâye halk arasında da anlatılan ve efsaneleşen bir hikâyedir. Buradaki hikâyenin kahramanı taş ustası ne güzel bir âşıktır ki imkânsız aşkını kalbine, sevdiğinin cemalini ise taşlara yansıtmış aşkıyla taşı bile yumuşatmayı başarmıştır. Dünyada eşi benzeri olmayan bu eşsiz sanat eseri Niğde Kalesinde tüm dünyaya aşkın büyüklüğünü, sevginin yüceliğini ve temizliğini yansıtmaya devam ediyor

                   Niğde Alaaddin Cami Nerede?                       

Alaaddin Cami, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 3 km mesafededir.

             Niğde Alaaddin Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise İstasyon Cad., Kunt Sok. ve Alaaddin Sk. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.