Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Niğde Alaaddin Cami

Niğde Alaaddin Cami, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 700 m mesafededir.

Niğde Alaaddin Cami, 1223 yıllında Sultan Alaaddin Keykubad adına Niğde sancak beyi Zeyneddin Beşare Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Inşa kitabesine bakıldığında caminin inşaatından sorumlu yapım yöneticisi olarak Müstenireddin ismine ulaşılmaktadır. Bazı onarımlarla günümüze gelen cami, orijinal özelliğini büyük ölçüde korumakta ve işlevini devam ettirmektedir.  Caminin kitabesi incelendiğinde yapının mimarlarının üstad Sıddık ve kardeşi Gazi olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.

Alaaddin Camii’nin Kapısının Sırrı

Cami iki kapılıdır. Doğuya bakan kapı üzerinde yaz aylarında 09.30 – 11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, kapının taş maharetli elleriyle işleyen ustanın “ Taçlı Kadın Başı” ortaya çıkartmaktadır.

Camiyi yapan taş ustası, sancakbeyinin kızına âşıktır ve aşkını dile getirecek imkânlardan yoksundur. Neticede o bir taş ustası, sevdiği ise bir beyin kızıdır. O aşkını haykırmak istiyor fakat her seferinde gerçeklerin taş gibi soğuk yüzüyle karşılaşmaya devam ediyordu. Fakat usta ne yapıp edip aşkını bir şekilde ortaya koymaya bir kere karar vermişti artık. Bunu en iyi sanatıyla anlatabilirdi. Ve usta  sevdiği kızın yüzünü güneşle birlikte aydınlansın diye caminin giriş kapısına işledi. Artık aşkını doğan güneş haykırıyor, taş dile geliyordu. Ümitsiz aşka tutulmuş ustanın yüreği böylece bir nebze olsun felah buldu. Ve aşkı o kadar büyüktü ki bunu ancak güneş dillendirebilirdi.

OKUMALISIN  Sarısu Kadınlar Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri – ANTALYA

Bu hikâye halk arasında da anlatılan ve efsaneleşen bir hikâyedir. Buradaki hikâyenin kahramanı taş ustası ne güzel bir âşıktır ki imkânsız aşkını kalbine, sevdiğinin cemalini ise taşlara yansıtmış aşkıyla taşı bile yumuşatmayı başarmıştır. Dünyada eşi benzeri olmayan bu eşsiz sanat eseri Niğde Kalesinde tüm dünyaya aşkın büyüklüğünü, sevginin yüceliğini ve temizliğini yansıtmaya devam ediyor

Niğde Alaaddin Camii Nerede?

Niğde Alaaddin Cami Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Kale Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 3 km mesafededir.

Niğde Alaaddin Camii Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise İstasyon Cad., Kunt Sok. ve Alaaddin Sk. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir