Niğde Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Niğde Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niğde Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Kalenin Tarihi & Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Niğde Kalesi, Niğde ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde merkezine bağlı Kale Mahallesi, İstasyon Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Niğde Kalesi ne zaman yapıldığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bazı kaynaklara göre Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubat tarafından inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. Kimi kaynaklar ise alt duvarlarında Arap Bizans çeşnisi olmasına rağmen M.Ö. 8. asırda yapılmış olma ihtimalini öne sürmektedir.

Kale birçok savaşta savunma alanı olarak kullanıldığı için yıpranmasına sebep olmuştur.  Kitabeye göre Niğde Kalesi, 1740 yıllarında Sadrazam İshak Paşa tarafından onarılmıştır. Eski Niğde şehrinin bulunduğu tepeyi çevreleyen kale üç surla çevrilmiştir.

Kalenin bedenlerinin bir kısmı evlerin duvarı olarak kullanılmış durumdadır. Diğer kısımlarına göre daha iyi korunmuş olan bu ana kule, dikdörtgen burçlara yaslanan surlardan çok daha yüksektir. Ana kulenin duvarları sağlam durumdadır. Fakat iç kısmında bulunan birçok oda ve hücre tamamen harabe durumdadır.

Kalenin batı burçlarından birinin üzerine Saat Kulesi inşa edilmiştir. Kitabesi olmayan saat kulesinin stilinden yola çıkarak 19. yüzyıla ait olduğuna dair tahmin yürütülmektedir. Günümüzde kalenin bulunduğu alan Belediye tarafından tepenin etrafı duvarla çevrilmiştir. Tepenin üstü park haline getirilmiş ve vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

                          Niğde Kalesi Nerede?                              

Niğde Kalesi, Niğde ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde merkezine bağlı Kale Mahallesi, İstasyon Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                   Niğde Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise İstasyon Caddesi üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.