Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Niğde Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Niğde Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niğde Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?  Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Niğde Müzesi

Niğde Müzesi Niğde şehir merkezinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Yukarı Kayabaşı Mahallesinde bulunur.

Niğde orta Anadolu’nun ilk yerleşim yerleri arasında olmasından dolayı birçok medeniyet, devlet ve Topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Şehir etrafında yapılan kazılar sonucunda çok sayıda yerleşim yerine rastlanmıştır. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır.

Niğde ilinde ilk müze çalışmaları 1939 yıllında Akmedrese içerisinde başlamıştır. Daha sonra II. Dünya Savaşı sırasında, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin deposu olarak kullanıldı. 1957 yıllında kurulan Niğde Müzesi 1977 yıllında yeni yapılan binasına taşınmıştır. 1999 yıllına kadar burada hizmet verdi. Fakat daha sonra yapılan kazılarla daha çok tarihi kalıntıya rastlanmasıyla birlikte 20 Kasım 2001 tarihinde yenilenen binasına taşınıştır.

Niğde Müzesi’nde, Orta Anadolu arkeolojisinin kronolojik düzenle sunulduğu 6 teşhir salonu yer almaktadır.

1.Salonda M.Ö. 4883 yılına ait olan Köşk Höyük Kalkolotil Evi’nin birebir kurgusu ile sergilenen eserler yer almaktadır. Bu salonda mezar buluntuları, tanrı ve tanrıça heykelleri, antropomorfik vazo gibi eserler sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Çeşme Ilıca Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

2.Salın içerisinde Eski Tunç Çağı döneminde (M.Ö. 3.000) faaliyet gösteren Çamardı İlçesi, Celaller Köyü, Göltepe Höyüğü yerlerinde yapılan kazılardan çıkarılan eserler sergilenmektedir. Bu salonda iki büyük vitrin bulunmaktadır.

3.Salonda Geç Hitit-Frig dönemi eserleri sergilenmektedir.

4.Salonunda Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi eserleri sergilenmektedir.

5.Salon bölümünde sikkeler ile birlikte mumyalar sergilenmektedir. Müzenin en çok ilgi gören bölümü olan mumya kısmı burada yer almaktadır.

6.Salonda Etnoğrafik Eserler sergilenmektedir. Bu salonda silahlar, el yazmaları, yazı takımları, aydınlatma araçları, halılar, kilimler, alemler, takılar ve İlhanlı Dönemi’nden kalmış olan eserlerin yanı sıra Kaçar Türkleri’ne ait olan bir sini sergilenen eserler arasındadır.

Niğde Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze pazartesi günleri hariç Haftanın her günü 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık konumdadır. Niğde Müzesi Giriş Ücreti 5 TL’dir. Müze kartı ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Niğde Müzesi Nerede?

Niğde Müzesi Niğde şehir merkezinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Yukarı Kayabaşı Mahallesinde bulunur.

Niğde Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Yukarı Kayabaşı Mahallesi istikametinde ilerleyerek tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Yenice (Çizmeli) Kamara Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Buraya yürüyerek ulaşmanız mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Koru Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Koru Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya’da Gezilecek Yerleri  hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir