Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Niğde Sungurbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Niğde Sungurbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niğde Sungurbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Niğde Sungurbey Cami

Niğde Sungurbey Cami, Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Alaaddin Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 650 m mesafededir. Niğde Sungurbey Cami kitabesi olmamasından dolayı ne zaman inşa edildiği hususunda kesin bilgi bulunmamaktadır. Fakat 1335 yılı civarında yapıldığı düşünülmektedir. İlhanlı Döneminde Niğde Valisi olan Sungur Bey tarafından inşa ettirilmiştir.

Caminin mimarın kim olduğu bilinmemekle birlikte minber ile kuzey taç kapısının ahşap kapı kanatlarını Hoca Ebubekir, doğu taç kapısının ahşap kapı kanatlarını ise Hacı Muhammed isimli ustalar yapmıştır. Cami XVIII. yy. ortalarında mahallede çıkan yangın sonucu yanmıştır. Bu yangın sonucunda örtü sistemi ve minareler de tamamen yıkılmıştır. Sonrasında tamir edilerek ahşap direkli ve düz toprak damlı olarak inşa edilmiştir. Sonraki dönemlerde tekrar tadilat görmüştür. 1948 yılında doğu taç kapısındaki minarelerden biri yeniden yapılmıştır. Cami, doğu- batı doğrultusunda meyilli bir arazi üzerine yapılmıştır.

OKUMALISIN  Göllüdağ Ören Yeri Nerede - Nasıl Gidilir?

Cami inşasında sarı renkte ince yonu trakit taşı kullanılmıştır. Doğu ve kuzey cephelerde birer taç kapı bulunmaktadır. Ayrıca kuzey cephenin doğu köşesinde merdivenle çıkılan fevkani bey kapısı mevcuttur.

Niğde Sungurbey Cami Nerede?

Niğde Sungurbey Cami Niğde merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Niğde kent merkezine bağlı Alaaddin Mahallesinde bulunur. Niğde merkeze yaklaşık olarak 650 m mesafededir.

Niğde Sungurbey Cami Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise İstasyon Cad. ve Kunt Sok. Üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Merkeze çok yakın olduğu için yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir