Niksar Ulu Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Niksar Ulu Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niksar Ulu Cami Nerede-Nasıl Gidilir? – Tokat Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Niksar Ulu Cami

Niksar Ulu Cami Tokat ilinin Niksar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunur. Tokat il merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır.

Niksar Ulu Camii Cepnizade Hasan Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami, 1145 yıllında Muiniddin Süleyman Dönemine tarihlendirilir. Mihrap duvarına paralel beş nefli yapının avlusu yoktur. Dikdörtgen mekân, çapraz tonoz örtülüdür. Caminin minaresi Türkiye’de yapılan camiler içinde en büyük minareye sahiptir. Fakat burada meydana gelen deprem sırasında minaresi yıkılmıştır.

Yıkılan minare 1967-1970 yılları arasında onarılmıştır.  Bu cami Anadolu’daki Ulu camilerin içinde en eski örneklerinden biridir. Kitabe yeri boş olan bu cami ile ilgili bir rivayet bulunmaktadır. Bu rivayet 2. Abdülhamit’in tuğrası bu camide olduğu söylentileridir. Fakat tuğra günümüze kadar gelmemiştir.

Niksar Ulu Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Niksar Ulu Cami Tokat ilinin Niksar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunur. Tokat il merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır.

Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşmak için Tokat kent merkezinden Niksar ilçesine gelen servislere binip Niksar ilçe merkezinde inip buraya yaya olarak ulaşılabilir.

OKUMALISIN  Heybeliada Sanatoryum Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.