Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Niksar Yağıbasan Medresesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Niksar Yağıbasan Medresesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Niksar Yağıbasan Medresesi Nerede-Nasıl Gidilir?  – Tokat Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Niksar Yağıbasan Medresesi

Yağıbasan Medresesi, Tokat ilinin Niksar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunan Niksar Kalesi içerisindedir. Tokat merkeze 58 km mesafededir. Yağıbasan medresesi 1151 ve1152 yıllarında Danişment Beyliği’nden Nizamettin Yağıbasan tarafından Tokatda inşa ettirilmiştir. Medrese kapalı avlulu Anadolu medreselerinin ilk örneklerindendir. Avluyu örten 14 m çapındaki kubbenin ortası açıktır.

Tokat merkezdeki medresenin dışında Niksar’da Yağıbasan medresesi 1157/1158 yılları arasında inşa edilmiştir. Niksar Yağıbasan Medresesi, moloz taştan yapılmış, kapalı bir avluya sahiptir. Bir bölümü Niksar Kalesi’nin duvarlarına yaslanan medresenin Doğu ve Kuzeyinde iki eyvan, Batı’sında beşik tonozlu küçük mekânlar vardır. Yapının giriş kısmında medreseye ait kitabe yer almaktadır. “Bu mübarek bina, el melik el âlem, el adil Ebu-l Muzaffer Yağıbasan bin Melik Gazi bin Melik Danişment ’in emri ile h.552 senesinde yapılmıştır.”

Selçuklu Sultanı II. İzzettin Keykavus döneminde 1247 senesinde onarımdan geçmiştir. O günden sonra yüzyıllar boyunca ihmal edilmiştir ve harap hale gelmiştir. Osmanlı döneminde ise göçmen barınağı olarak kullanılmıştır. 1939 ve 1942 yıllarında bölgede yaşanan depremler, kubbede çok büyük hasara yol açmıştır. Büyük bir kısmı yıkılan Yağıbasan Medresesi, aslına uygun şekilde restore edilmiştir.

OKUMALISIN  Eyüp Sultan Gezilecek Yerler - Eyüp Sultan Rehberi - İSTANBUL

Niksar Yağıbasan Medresesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yağıbasan Medresesi, Tokat ilinin Niksar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunan Niksar Kalesi içerisindedir. Tokat merkeze 58 km mesafededir.

Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe merkezinde bulunan Niksar Kalesi’nin içinde yer alan medreseye, kolay bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Tokat Otogarı’ndan kalkan Niksar dolmuşlarına binerek ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir