Nilüfer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Nilüfer Gezi Rehberi – BURSA

Nilüfer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Nilüfer Gezi Rehberi – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Nilüfer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Nilüfer İlçesinin Tarihi, Turistik ve Doğal Güzellikleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

                  Nilüfer İlçesi Hakkında Kısa Bilgi                   

Bursa ilinin Merkez ilçelerinden biridir. İlçe ismini içinden geçen Nilüfer Çayından, Nilüfer çayı da adını Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatunda’dan almıştır. Osmanlı Devletine başkentlik yapan Kadim şehir Bursa, Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Nilüfer ilçesi Şehrin merkezinde olduğundan dolayı burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellikleri bir arada görebilirsiniz. Bu yazımızda Nilüfer ilçesinde gezilip görülmesi gereken yerlerden bazıları hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız.

                    Nilüfer’de Gezilecek En İyi 10 Yer                 

                                          1- Gölyazı                                           

Gölyazı’nın tarihi M.Ö 6.yy a kadar uzanmaktadır. Uluabat Gölü içinde Yarım ada üzerine kurulmuştur. Gölyazı, bir dönem Apollon krallığını başkentliğini yapmış daha sonra Bizans, Osmanlı döneminde sessiz bir Rum balıkçı köyüymüş. Mübadele dönemi ile burada bulunan Rumlar göç etmiştir. Aziz Penteleimon kilise, Tarihi Ağlayan Çınar Ağacı, Tarihi evleri görülmeye değer güzelliktedir.

                            2- Atatürk Kent Ormanı                           

Odunluk mahallesinin hemen arkasında bulunan bu yer 275 metre rakım yüksekliğindedir. Yöre halkı tarafından dinlenme, Piknik Alanı ve Doğa yürüyüşleri olarak tercih edilen doğa harikası bir alandır. Bursa’da Piknik denince ilk akla gelen yerlerdendir.

                               3- Ayvaini Mağarası                                  

Mustafakemalpaşa ilçesi ile Nilüfer ilçesini kapsayan ortalama 5.5 km uzunluğunda bir yerdir. Nilüfer ilçesinin Ayvaköy’ünden giriş yapabilirsiniz. Ülkemizin en uzun mağaraları arasında bulunuyor.  Mağara içinde Karadonlu deresi akmakta olup içinde bulunan sarkıt ve dikitler görsel şov sunmaktadır.

                                       4- Misi Köyü                                    

Bursa il merkezine 6 k uzaklıkta bulunan bu köy 3000 yıllık tarihi ile tarihin izlerini taşımaktadır.  Nilüfer çayı kenarında kurulmuştur. 1989 yılında sit alanı ilan edilmiştir. Misi köyünde Nilüfer Çayı kenarında kahvaltı ve yemek için güzel mekanlar bulunuyor. Ayrıca, Etnoğrafya evi, İpek Evi, Çocuk Kütüphanesi, Fotoğraf Müzesi  ve Tarihi evleri ile bir çok gezilecek yerleri bulunuyor.

                                     5- Uluabat Gölü                                

Göl, zengin biyolojik çeşitliliği ile ülkemizin önemli gölleri arasından bulunuyor. İki ilçe arasında bulunan Uluabat Gölü aynı zamanda ülkemizde Yaşayan Göl unvanına sahip tek göldür. Kuş türlerinin uğrak yeri olmasından dolayı da önemli bir kuş üreme alanıdır. Apolyont Gölü olarak ta bilinen be göl için de farklı büyüklükte 11 ada bulunuyor. Olta balıkçılığı yapılan bu göl de tekne turu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

                               6- Dağyenice Göleti                               

Doğancı Barajından akan sulardan oluşturulmuş yapay bir göl alarak biliniyor. Kamp severlerin uğrak yeri olarak biliniyor. Yöre halkı tarafından Doğa yürüyüşleri ve Piknik yapmak için gelen gezginlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır.

                                    7- Extrem Park                                  

Türkiye’nin En Büyük Kompleks Macera ve Etkinlik alanı olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin bunaltıcı ortamında kurtulmak, Çam ağaçları arasında heyecanlı ve enerjik dakikalar geçirmek isteyenler için gidilecek bir yerdir. Her yaştan ziyaretçilere uygun bir alan bulunan bu yere Bursa gezinizde uğrayıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

                        8- Aktopraklık Höyüğü                             

Aktopraklık Höyüğü Arkeopark ve Açık Hava Müzesi, Avrupa’nın En Büyük tarih öncesi park unvanına sahiptir. Günümüzden ortalama 8 bin yıl önceki döneme ait canlandırmaların yer alan Arkeopark alanıdır. Geçmiş ile Bugün arasında bilgiler veren Geleneksel köy alanını gezmenizi tavsiye ediyoruz.

                        9- Hüdevendigar Kent Parkı                   

Mihraplı Parkı olarak ta bilinen bu yer Nilüfer çayının iki yakasında oluşturulan 510 bin m2 alan il Bursa şehrinin En büyük parkıdır. Bünyesinde bulunan aktivite alanları, Spor alanları, Çocuk Oyun alanları ve yürüyüş alanları ile şehir içinde nefes alabileceğin bir yerdir.

                                  10- Agora Çarşısı                    

Kapalı Pazar olarak ta bilinen bu yer yöre halkının alışveriş için en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Kıyafet, Küçük ev Eşyaları, Sebze – Meyve, Antika Eşyalar, imitasyon ürünler ve birçok ihtiyacınızı buradan alabilirsiniz. Bursa gezinizde bu çarşıya uğrayı alışveriş yapabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments