Nuruosmaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyazıt – Fatih – İstanbul

Nuruosmaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyazıt – Fatih – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nuruosmaniye Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından yapıldığı – Cami’nin  Mimarı ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Nuruosmaniye Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Molla Fenarı Mahallesi,Vezirhan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Çemberlitaş’ın kuzeyinde Kapalı Çarşının hemen girişinde yer almaktadır.

Cami, İstanbul da 1748 – 1755 yılları arasında inşa edilmiştir. Barok özelliği olan çok değerli camilerimizden bir tanesidir. Mimari olarak klasik Osmanlı camindeki mimari tasarımlar örnek alınmıştır caminin girişi iki ayrı giriş daha sonra birleşerek camiye ulaşılmaktadır. Osmanî ve Nuruosmanî adlarıyla bilinmektedir.

Barok Tarzı Avrupa Mimarisinin İlk Örneği

Bu caminin yerinde daha önce Hasan Canzâde Şeyhülislâm Hoca Sadeddin Efendinin zevcesi Fatıma Hatun’un mescidi bulunuyordu. Daha sonra Sultan I. Mahmud aynı yerde bugünkü Nuruosmaniye Camii’ni yaptırmaya başlamıştır.

Fakat H.1161/M.1748 yılında yapımına başlanan bu cami, Sultan I. Murad’ın ölümüyle, kardeşi III. Osman ta­rafından H.1169 / M. 1755 yılında tamamlanmıştır.  Caminin mimarı ise Mustafa Ağa‘dır.

          Nuruosmaniye İsmi Nereden Gelmiştir.            

Caminin İnşası 1. Mahmut Döneminde Başlayıp 3. Osman Döneminde Bitmiştir. Adı da buradan gelir…

Nuruosmaniye Cami, iki kapılı geniş bir dış avlu ile çevrilidir. Medrese, imaret, kitabhâne, muvakkit odası, sebil, çeşme gibi müştemilâtı ile çevresinde dükkanları ve hanı vardır. 12 sütün üzerine oturan 14 kubbesi bulunmaktadır. Cami’nin asıl iç kısmı kare plan üzerine yapılmıştır ve mihrabı çıkıntılıdır.

Çapı hayli geniş olan yüksek kubbe, duvarlar üzerine oturan kemerler tarafından taşınmaktadır. Cami beş sıra halinde 174 pencere tarafından aydınlatılmaktadır ki, bu pencereler camiye fazlaca bir aydınlık sağlamaktadır. Pencereler alçıdan ve Barok stilindedir.

Cami bitiminde ise, minarelerde kurşun yerine ilk kez taş külahlar kullanıldı. Caminin en önemli özelliklerinden birisi de etkileyici bir hat sanatı örneklerine sahip olmasıdır. Caminin Şadırvanı yoktur arka taraflarda abdesthaneleri var bir de caminin bodrumun da Aplastik vardır caminin avlusu Cağaloğlu ve Çemberlitaş arasında geçiş yolu olarak kullanılmaktadır.

Cami kubbesinde ise, Nur suresinin 35. Ayeti yazılıdır. Burada “Allah göklerin ve yerin nurudur” yazıyor. Kubbe kemerleri ile duvar arasında toplam 115 metre uzunluğunda Fetih suresinin tamamı yazıyor.

                   Nuruosmaniye Cami Nerede?                       

Nuruosmaniye Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Molla Fenarı Mahallesi, Vezirhan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Çemberlitaş’ın kuzeyinde Kapalı Çarşının hemen girişinde yer almaktadır.

             Nuruosmaniye Cami’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşımda en kolay tramvay ile mümkündür. Çemberlitaş durağından indiğinizde cami karşınızda kalacaktır. Beyazıt semtine gelen otobüsler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler için cami merkezi konumda yer aldığı için Beyazıt’ta Kapalı Çarşı yakınında park ederek ulaşım sağlayabilirler.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Nuruosmaniye Cami’ni Kim Yaptı

Nuruosmaniye Cami Ne Zaman Yapıldı

Nuruosmaniye Cami’nin Mimarı kimdir

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.