Nuruosmaniye Mahzeni Nerede – Nasıl Gidilir – Yeditepe Bienali – Giriş Ücreti 

Nuruosmaniye Mahzeni Nerede – Nasıl Gidilir – Yeditepe Bienali – Giriş Ücreti 

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Nuruosmaniye Mahzeni Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi – Mimarisi – Sergi Giriş Ücretleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Nuruosmaniye Mahzen Hakkında Bilgiler       

Nuruosmaniye Mahzeni, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Nuruosmaniye Cami‘nin altında bulunmaktadır. Beyazıt olarak bilinen Yerde diyebiliriz. Nuruosmaniye Cami, İstanbul da 1748-1755 yılları arasında inşa edilmiştir. Barok özelliği olan çok değerli camilerimizden bir tanesidir.

Mimari olarak klasik Osmanlı camindeki mimari tasarımlar örnek alınmıştır caminin girişi iki ayrı giriş daha sonra birleşerek camiye ulaşılmaktadır. Osmanî ve Nuruosmanî adlarıyla bilinmektedir.

Bu cami’nin yerinde daha önce Hasan Canzâde Şeyhülislâm Hoca Sadeddin Efendi’nin zevcesi Fatıma Hatun’un mescidi bulunuyordu. Daha son­ra Sultan I. Mahmud aynı yerde bugünkü Nuruosmaniye Camii’ni yaptırmaya başla­mıştır. Fakat H.1161/M.1748 yılında ya­pımına başlanan bu cami, Sultan I. Murad’ın ölümüyle, kardeşi III. Osman ta­rafından H.1169/M. 1755 yılında tamam­lanmıştır. Adına da Nuruosmanî denilmiş­tir. Camiin mimarı Mustafa Ağa’dır.

Nuruosmaniye Mahzeni

Cami meyilli bir arazide kurulduğundan cami ile avlunun teşkil ettiği terasın altında bulunan kısım mahzen olarak adlandırılmaktadır. Kimi araştırmacılar tarafından buranın çarşı olarak kullanmak maksatlı da yapıldığı iddia edilmektedir. İlk kez 2018 yılında açılan mahzen yeniden kapılarını açarak ziyaretçi kabul edilmiştir. 825 metrekare kullanım alanlı, 2 bin 42 metrekare büyüklüğündeki mahzen ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. 1.Yeditepe Bienali’ne kadar hiç kullanılmamıştı. Mahzen kapılarını 2. Yeditepe Bienali için yeniden ikinci defa açmıştır.

Nuruosmaniye Mahzeni Yeditepe Bienali Giriş Ücreti

Geleneksel Sanatlardan Güncel meselelere uzanan bir akışla düzenlenen Nuruosmaniye Mahsen sergisine Giriş ÜCRETSİZDİR.

                Nuruosmaniye Mahzeni Nerede?                      

Nuruosmaniye Mahzeni İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Molla Fenarı Mahallesi,Vezirhan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Çemberlitaş’ın kuzeyinde Kapalı Çarşı’nın hemen girişinde yer almaktadır.

          Nuruosmaniye Mahzeni’ne Nasıl Gidilir?             

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşımda en kolay tramvay ile mümkündür. Çemberlitaş durağından indiğinizde karşınızda kalacaktır. Beyazıt semtine gelen otobüsler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler için Mahzen merkezi konumda yer aldığı için Beyazıt’ta Kapalı Çarşı yakınında park ederek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.