Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Mersin

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Mersin

Sevgili Gezginler yazımızda Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Nerede?       

Park, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe girişinde bulunan Tarsus Çanakkale Parkı içerisinde yer alır. Mayın Gemisi, 1912 yılında Almanya’nın Kiel kentinde Germania tersanesinde inşa edilmiştir. Ölçüleri 7.4 metre genişliğinde, 40 metre uzunluğundadır. 3 Eylül 1914 tarihinde Osmanlı Devletine verilmiştir.

Bu gemi 40 adet mayın taşıyabilme özelliği ve yüksek manevra tekniği ile ön plana çıkmıştır. 7 Mart gecesi, Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasındaki Mayın Gemisi, Erenköy’deki Karanlık Liman’a mayınlarını bırakır.

18 Mart 1915 tarihinde en büyük düşman gemilerini sulara gömerek savaşın kazanılmasında oldukça önemli rol oynayarak dünyanın en ünlü mayın gemisi ünvanını kazanmıştır.

Mayın Gemisi, 1955 yılına kadar görevde kalmıştır. Gemi 1962 yılında özel sektöre satılmış ve 1990 yılına kadar kuru yük gemisi olarak kullanılmıştır. 1990 yılında ise daha fazla dayanamayarak Mersin Limanı‘nda sular altında kalmıştır.

Yaklaşık 10 sene kadar sular altında kalan gemi, Tarsus Belediyesi’nin sahip çıkmasıyla Mersin’den Tarsus’a üç parçaya ayrılarak ile getirilmiştir.

Gemi onarımların ardından Tarsus’taki, Çanakkale Savaşı Şehitleri anısına yaptırılan parka yerleştirilmiştir.

Parkta Temsili, Çanakkale Şehitleri Mezarlığı, Seyit Onbaşı heykeli, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Bey Müzesi, Resim sergisi salonu da bulunmaktadır. Çanakkale savaşında kullanılan mermi sayısına atfen Müzede bir metrekare camekanda 6000 mermi sergilenmektedir.

2003 yılından beri Tarsus ilçe girişinde Gemi Müzesi olarak sergileniyor.

       Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Giriş Ücreti  

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı’na Nasıl Gidilir?

Park, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarsus ilçe girişinde bulunan Tarsus Çanakkale Parkı içerisinde yer alır. Tarsus merkeze 1,5 km mesafededir

Mayın Gemisine toplu taşıma veya hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşmak için ilk önce Tarsus ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Mersin merkezden kalkan servislerle ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.