Nusret Mayın Gemisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Nusret Mayın Gemisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nusret Mayın Gemisi Nerede-Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Nusret Mayın Gemisi

Nusret Mayın Gemisi Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarsus ilçe girişinde bulunan Tarsus Çanakkale Parkı içerisinde yer alır.

Nusret Mayın Gemisi, 1912 yılında Almanya’nın Kiel kentinde Germania tersanesinde inşa edilmiştir. Ölçüleri 7.4 metre genişliğinde, 40 metre uzunluğundadır. 3 Eylül 1914 tarihinde Osmanlı Devletine verilmiştir.

Bu gemi 40 adet mayın taşıyabilme özelliği ve yüksek manevra tekniği ile ön plana çıkmıştır. 7 Mart gecesi, Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemisi, Erenköy’deki Karanlık Liman’a mayınlarını bırakır. 18 Mart 1915 tarihinde en büyük düşman gemilerini sulara gömerek savaşın kazanılmasında oldukça önemli rol oynayarak dünyanın en ünlü mayın gemisi ünvanını kazanmıştır.

Nusret Mayın Gemisi 1955 yılına kadar görevde kalmıştır. Gemi 1962 yılında özel sektöre satılmış ve 1990 yılına kadar kuru yük gemisi olarak kullanılmıştır. 1990 yılında ise daha fazla dayanamayarak Mersin Limanı‘nda sular altında kalmıştır.

OKUMALISIN  Gordion Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Yaklaşık 10 sene kadar sular altında kalan gemi Tarsus Belediyesi tarafından Nusret Mayın Gemisi’nin orijinali çıkarılmıştır. Gemi onarımların ardından Tarsus’taki, Çanakkale Savaşı Şehitleri anısına yaptırılan parka yerleştirilmiştir. 2003 yılından beri Tarsus‘un girişinde Nusret Mayın Gemisi Müzesi‘nde olarak sergileniyor.

Nusret Mayın Gemisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Nusret Mayın Gemisi Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarsus ilçe girişinde bulunan Tarsus Çanakkale Parkı içerisinde yer alır. Tarsus merkeze 1,5km mesafededir

Nusret Mayın Gemisine toplu taşıma veya hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşmak için ilk önce Tarsus ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Mersin merkezden kalkan servislerle ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.