Nysa Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Nysa Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Nysa Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir  – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Nysa Antik Kenti Nerede?                              

Nysa Antik Kenti, Aydın İline 30 km uzaklıkta olan Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır. Aydın Dağlarının güneye bakan yamacında Tepecik deresinin çevresinde bulunmaktadır. Antik kentin altın çağlarını yaşadığı dönemde yaklaşık 40 bin kişinin şehirde yaşadığı düşünülmektedir.

                 Nysa Antik Kenti Hakkında Bilgiler                        

Antik Kentin kuruluşuyla ilgili bilgileri Augustus devrinin ünlü gezgin ve coğrafyacısı Amasyalı Strabon ile tarihçi Stephanos’un anlattıklarından öğreniyoruz. Eskiden Karia olarak adlandırılan bölge Helenistik devirde, M.Ö. 3. yüzyılın ilk yarısında Seleukos’un oğlu I. Anthiochos Soter tarafından kurulmuştur.

Antik Kent, hızlı akan ve derin bir boğaz oluşturan bir nehirle ikiye bölünmüştür. Bu derin boğazın üzerinde bulunan üç köprü kentin iki yakasını birleştirmektedir. Şehri ikiye bölen dere yatağının batısında Gymnasium ve stadium, kuzeyde Bizans yapı kalıntısı ve kütüphane, kütüphanenin kuzeydoğusunda ise 10.000 kişilik tiyatro bulunmaktadır.

Nysa Antik Kentinde bulunan kalıntılardan bahsedersek,

              Nysa Antik Kenti Kütüphanesi                        

Kütüphane MS 2. Yüzyılda yapılmıştır.  Efes Antik Kenti kütüphanesinden sonra Anadolu’da en iyi korunmuş ve en eski kütüphanelerden biridir. Antik Kent, özellikle Roma döneminde mimari açıdan çeşitli eserler kazanmıştır. Nysa eski çağlarda özellikle eğitim alanında ünlü bir kentti.  Strabon’un bu kentte eğitim görmesi bu antik kentin önemini bize anlatmaktadır. Kütüphane, iki katlı olup Ephesos’taki Celsus Kütüphanesi’nden sonra Anadolu’nun en iyi korunmuş antikçağ kütüphanesidir.

                               Antik Kent Tiyatrosu                               

Tiyatro, yaklaşık 73×99 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Geç Hellenistik Dönem ’de inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Kütüphane at nalı planlı bir cavea’ya sahiptir. Yapıda bulunan sahne, cavea’dan bağımsız olarak iki katlı olarak inşa edilmiştir. MS 178 depremiyle yıkılan Hadrian Dönemi sahne binası, MS 180–200 yıllarında yeniden üç katlı olarak inşa edilmiştir. Nysa Antik Kent Tiyatrosu, diğer Anadolu antik tiyatroları gibi Anadolu-Roma tiyatroları karakteristik özelliği taşımaktadır. Perge, Side ve Hierapolis tiyatrolarında olduğu gibi kabartmalarla süslüdür.

                         Antik Kent Meclis Binası                           

Antik Kentte 700 kişi kapasiteli “meclis binası” bulunur. Meclis binası MS 1. Yüzyılda yapılmıştır. Nysa Antik Kenti Meclis Binası Kütüphane gibi antik kentin iyi korunmuş yapılarındandır.

                                  Antik Kent Agorası                                 

Agora, doğu-batı yönünde 113,5 m, kuzey-güney yönünde ise 130 m’lik bir alanı kaplayan geniş bir pazar yeridir. Dört tarafında sütunlu portikolar bulunan ve iç ölçüleri 88,5 m x 102 m olan bu yapı, özellikle doğu stoa’sının (revak) sahip olduğu mimari özellikler nedeniyle, Geç Hellenistik Dönem’e tarihlendirilmiştir.

              Nysa Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 Yılı        

Antik Kente Giriş ücreti 20 TL.

Müze Kart Geçerlidir.

Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,

Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

                         Nysa Antik Kenti Ziyaret Saatleri            

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) Açılış saati: 08.00- Kapanış saati:19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) Açılış saati: 08.00 Kapanış saati: 17.00

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                       Nysa Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?               

Nysa Antik Kenti, Aydın İline 30 km uzaklıkta olan Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Arabayla gidecekseniz eğer, Aydın-Denizli karayolu üzerinde Sultanhisar ilçesi yönüne dönmelisiniz. Sultanhisar ilçesine 3 km mesafededir. Aydın şehir merkezinden gidenler için toplam mesafe yaklaşık 33 km,

Denizli şehir merkezinden yola çıkanlar için toplam mesafe yaklaşık 100 km’dir.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.