Odunpazarı’nda Gezilecek En İyi 10 Yer – Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nda Gezilecek En İyi 10 Yer – Odunpazarı Gezilecek Yerler

Sevgili Gezginler bu yazımızda sizlere Odunpazarı’nda Gezilecek En İyi 10 Yer  – Doğal Güzellikler – Müzeler ve Tarşhi hakkında bilgiler vereceğiz.

                  Odunpazarı Gezilecek Yerler             

              1- Odunpazarı Modern Müze – OMM                

Odunpazarı Modern Müze Osmanlı kubbe mimarisi, geleneksel Japon mimarisi ile Odunpazarı sivil mimarisinden esinlenerek inşa edilmiştir. Bu müze yaklaşık olarak 4 bin 500 metrekarelik çağdaş sanat alanına sahiptir. Müze, 6 Eylül 2019 yılında hizmete açılmıştır. Ahşap yapı sistemi ve etkileyici mimarisiyle ön plana çıkan müzede sergileme alanlarının yanı sıra kafe, satış mağazası ve atölye alanları da bulunmaktadır.

Odunpazarı Modern Müze Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

 

                       2- Cam Sanatları Müzesi                         

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi 1 Aralık 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin ilk cam müzesi olarak geçen müze, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu‘nun ortak çalışmasıyla meydana gelmiştir. Şehrin güzel sanatlar fakültesinden zaman içerisinde toplanmış 12 yabancı ve 75 Türk sanatçının eserleri yine bu müzenin koleksiyonuna dâhildir ve burada sergilenmektedir. Özellikle Polonyalı, Japon, Alman ve bazı Leton sanatçıların hediyeleri bu müzede sergileniyor. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinde kurulmuş ilgi çekici bir cam müzesidir. 2007 yılında hizmete açılan müze üç tarihi evin restore edilmesiyle oluşan bina içinde yer almaktadır.

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

 

                 3- Atlıhan El Sanatları Çarşısı                 

El Sanatları Çarşısı, 1850’li yıllarda Eskişehir’in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları amacıyla yapılmıştır.  İçinde çay ocağı bulunmasından dolayı bölge halkının da toplandığı, dönemin bütün sosyal, siyasal ve ekonomik gündeminin oluştuğu bir mekân olarak bilinmektedir. Zaman içinde han, Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi farklı isimlerle adlandırılmıştır.

OKUMALISIN  Alanya Deniz Feneri - Alanya Gezi Rehberi

 Atlıhan El Sanatları Çarşısı Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                               4- Lületaşı Müzesi                             

Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde yer alıyor. Eskişehir’in çok ufak ama önemli müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, Dünyanın ilk ve tek lületaşı konseptine sahip müzesidir. Lületaşı dünya üzerinde çıkarıldığı tek bölge olması nedeniyle, Eskişehir’in simgesi haline gelmiş bir madendir. Lületaşı “Eskişehir Taşı” olarak da bilinmektedir. Lüle taşı, Eskişehir civarında yaklaşık 5000 yıldır biliniyor ve kullanılıyor.

Eskişehir Lületaşı Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                               5- Şelale Park                           

Şelale Park, Çankaya Mahallesi’nde şehre hâkim bir noktada bulunmaktadır. Eskişehir ayaklarınızın altında, buradan şehir merkezini seyretmek paha biçilemez bir duygu. Şelale Park içerisinde bulunan 1400 m2 lik yapay şelale bu parka ismini vermiştir. Eskişehir Şelale Parkı, Eskişehir’in en göz alıcı ve en büyük parklarından bir tanesidir. 38.000 metre kare alana sahip Türkiye’nin de en geniş ve en güzel parkları arasında yer almaktadır. Şelale Park, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 yılında  hizmete sunulmuştur.

Şelale Park içerisinde yapay şelale dışında parkta yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları, mini amfi tiyatro, yürüme yolları, seyir terası, kafe ve restoran bulunmaktadır.

Eskişehir Şelale Park Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                     6- Balmumu Heykeller Müzesi                    

Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından meydana getirilmiştir. Müze kurucusu olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak da bilinmektedir. Balmumu ile yapılmış ilk heykel müzesi 1835 yıllında Londra’da açılan Madam Tussauds Müzesidir. İlerleyen yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde balmumu müzeleri açılmaya başlamıştır. Ülkemizin ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, bizzat Yılmaz Büyükerşen’in yıllar boyunca yaptığı heykellerle açıldı.

OKUMALISIN  Sazova Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Masal Şatosu?

Balmumu Heykeller Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                      7- Kurşunlu Cami ve Külliyesi                    

Kurşunlu Cami ve Külliyesi, 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait bir eserdir. Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yapılmıştır. Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde bulunan vakıf kaydına göre, Büyük Kervansaray hariç, külliye içinde bulunan binaların tamamı vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517-1525 yılları arasında inşa ettirilmiş ve muhtemelen 1525 yılında tamamlanmıştır.

 

 Kurşunlu Camii ve Külliyesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                     8- Tarihi Odunpazarı Evleri                          

Tarihi Odunpazarı Evleri, Ülkemizin dünya kültür mirasına eklenen önemli eserleri arasında yer almaktadır. Yılda bir milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Eskişehir açısından önemli bir turizm merkezi olan Odunpazarı evleri, Evliya Çelebi’nin içinde bulunduğu birçok gezgin tarafınca övgüyle bahsedilmektedir. Eskişehir belediyesinin de sahip olduğu evlerin çoğunluğuna yerli halk sahiptir. Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Kültür ve turizm bakanlığından izin almadan herhangi bir tadilat yaptırılmamaktadır.

 Tarihi Odunpazarı Evleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                              9- Arasta Çarşısı                                   

Odunpazarı Kentsel Sit Alanı sınırları içindeki bulunan ve alışveriş noktalarına alternatif olan Arasta Çarşısı, kentsel buluşma noktası olarak da tanımlayabiliriz. Odunpazarı Belediyesi Arasta ile kültürel aktiviteler ve benzeri ihtiyaçlar için bir “açık hava çok amaçlı salonu” desek hiç yanlış olmaz.  Hediyelik Eşyadan, Çiğ Böreğe kadar bir çok alternatifi burada bulunuyor.

                  10- Cumhuriyet Tarihi Müzesi                   

  Cumhuriyet Tarihi Müzesi, 1916’da Turan Numune Mektebi olarak inşa edilmiştir. Mimari Kemal Bey’dir. Bina, Birinci Ulusal Mimarlık dönemi’nin önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünün belgelerle ve çeşitli eserlerle sergilenmektedir.    

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.