Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Olimpos Örenyeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Olimpos Örenyeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Olimpos Örenyeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Olimpos Ören Yeri Hakkında;

Olimpos Örenyeri, eski bir Likya Antik kentidir. Olimpos, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlıdır. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçmektedir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya, doğru hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Olympos Ören Yeri , Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya‘ya bağlı Olympos Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros Sıradağlarının batı kanadında bulunur. Kış ikliminin esintilerini taşıyan tepelerinden aşağıya inildikçe, yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz‘in turkuaz rengi görülür.

Olympos Ören Yeri Giriş Ücreti 2020

Olympos Ören Yeri Giriş Ücreti Kişi Başı 30 TL’dir.

Olimpos Antik kentin açılış ve kapanış saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Olimpos ‘da gezip görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler;

 • Tahtalı Dağ
 • Çıralı Plajı
 • Olympos Antik Kenti
 • Yanartaş
 • Caretta Carettalar
 • Sulu Ada Saklı Cennet

Olympos Plajı Hakkında;

Olympos Plajında kabin ve duş imkânı yoktur. Antik kent içinde plaja inen yol üzerinde yer alan su kanalı ve önündeki tarihi havuz tatilciler tarafından serinlemek için kullanılmaktadır.

Plaj, antik kent içinde yer aldığı için giriş ücretlidir.

Antik Kente giriş ücreti 30,00 TL dir. 

(Antik Kent Giriş Ücreti verenler plajı kullanabiliyor)

Olimpos Ağaç Evleri

Sakinlik ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin adresi olan Olimpos ağaçlar arasında kalmış bir cennet gibidir. Buraya geldiğiniz konaklama yeri olarak ya çadırınızı getirin ya da çam ağaçlarının üzerine yapılmış ağaç evlerde kalmanızı öneririm. Bu evlerin ünü ülkemizde yeni yeni yayılmaya başlasa da yabancı turistler tarafından çoktan tanınmıştır. Buradaki ağaç evlerde çeşitli kategorilere ayrılmıştır.

Olimpos ÖrenYeri’ne Nasıl Gidilir?

Şehirlerarası otobüsle gelenler, Antalya Otogarı’nda indikten sonra, Otogardan Kumluca- Finike-Kaş-Fethiye yönüne kalkan minibüslere binin daha sonra şoföre Olympos kavşağında inmek istediğinizi söyleyin. Daha sonra kavşakta indikten sonra Olympos’a giden dolmuş minibüslere binerek ulaşabilirsiniz. Antalya-Olimpos arası minibüs ve otobüsler ile ulaşım ücreti 15 TL’dir. Olimpos kavşağı ile sahil arasında hizmet veren Olimpos minibüsleri ise kişi başı 5 TL’dir.

OKUMALISIN  Avusturya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gitmek isterseniz eğer İstanbul, Eskişehir, Ankara, Konya, Isparta, Adana tarafından geliyorsanız, Antalya içinden Kemer yönüne sapıp Kemer’den sonra Kumluca, Finike, Kaş yönüne doğur ilerleyin Olympos tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ettikten kısa bir süre sonra Olympos antik şehrine varmış olacaksınız. Eğer İzmir, Aydın, Muğla, Didim, Bodrum, Marmaris yönünden geliyorsanız, Kaş, Finike ve Kumluca ilçelerini geçtikten Olympos tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ettikten kısa bir süre sonra Olympos antik şehrine varmış olacaksınız.

Antalya Havalimanı’na uçak ile gelecekseniz havaalanından 600 numaralı şehir içi otobüs ile Antalya Otogar’a gelip, Otogardan Kumluca- Finike-Kaş-Fethiye yönüne kalkan minibüslere binin daha sonra şoföre Olympos kavşağında inmek istediğinizi söyleyin. Daha sonra kavşakta indikten sonra Olympos’a giden dolmuş minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Olimpos’un Bazı İl ve İlçelere Uzaklıkları

 • Olympos Antalya’ya 85 km.
 • Olympos – Marmaris’e 330 km.
 • Olympos – Kemer’e 40 km.
 • Olympos  – Datça’ya 399 km.
 • Olympos – Demre’ye 74 km.
 • Olympos  – Bodrum’a 437 km.
 • Olympos – Alanya’ya 220 km.
 • Olympos – Fethiye’ye 207 km.
 • Olympos – Kaş’a 120 km.
 • Olympos  – Ölüdeniz’e 211 km.
 • Olympos  – İzmir’e 518 km.
 • Olympos  – İstanbul’a 778 km.
 • Olympos  – Ankara’ya ise 608 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir