Oltu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Erzurum

Oltu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Erzurum

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Oltu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir   Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Yapılış Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Oltu Kalesi Nerede?                                       

Oltu Kalesi, Erzurum ilinin Oltu ilçesi merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kale Oltu Çayı kıyısındaki tepe üzerine inşa edilmiştir. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 118 km dir.

                   Oltu Kalesi Hakkında Bilgiler                   

Oltu Kalesi, Oltu Çayı kıyısındaki tepe üzerine inşa edilmiştir. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 118 km dir. Oltu Kalesi M.Ö. 4. yüzyılda Urartular tarafından inşa edilmiştir.  Yaklaşık olarak 3000 m2’lik bir alan üstüne kuruludur. Kale kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Oltu’nun mahallelerini çevreleyen dış kale surları günümüze sağlam şekilde ulaşamamıştır. Dış kalenin aksine iç kale tüm ihtişamıyla varlığını korumaktadır. Çevresi, yüksek ve kalın sur duvarları ve burçlarla takviye edilmiş olan iç kale “Ehmedek” ismiyle de bilinmektedir. İç kalenin üzerinde çok sayıda sarnıç, bir türbe, bir şapel ve kale muhafızlarına ait mekanlar yer alıyor.

 

Oltu Kale’si, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmıştır. Bu dönemlerde birçok kez onarılmıştır. Kale içerisinde Selçuklu Hamamı varlığını korumaktadır. Osmanlı zamanında bir süre kervansaray olarak hizmet vermiştir. Bunun dışında Ehmedek’ten Oltu Çayı’na inen gizli bir suyolu da bulunmaktadır. İç Kalenin kuzeydoğu köşesindeki temel bir şapel bulunmaktadır. Şapel 10 11.yüzyıllarda yörede hâkimiyeti ellerinde bulunduran Gürcüler tarafından yaptırılmıştır. Bu şapel Altı yapraklı yonca planına sahip bir yapıdadır. Kale 1998-1999 yıllarında yapılmış olan restorasyon çalışmaları ile daha sağlam bir hale getirilmiştir.

                 Oltu Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                  

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Hususi aracıyla gelmek isteyenler, Erzurum şehir merkezinden D950 ve D062 üzerinden devam ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Şükrü Paşa mahallesi batı semt garajından hareket eden Oltu İlçesi toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments