On Gözlü Örme Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Diyarbakır

On Gözlü Örme Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Diyarbakır

Sevgili Gezginler yazımızda On Gözlü Örme Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Köprü’nün Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      On Gözlü Örme Köprü Nerede?                 

Köprü, Diyarbakır ilinin Sur ilçe sınırları içerisinde Dicle Nehri üzerinde bulunmaktadır. Köprü il merkezine sadece 8 km uzaklıktadır. Merkeze yakın olmasından dolayı yöre halkı tarafından ilgi görmektedir. Tarihi Köprüde, Çay bahçeleri, Piknik Alanları ve Yemek yeme yerleri bulunmaktadır. Sizlere bu tarihi köprünün Mimarisi ve Yapım özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         On Gözlü Örme Köprü Hakkında Bilgiler           

Geçmişten Günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, Tarihiyle, Kültürüyle gezilip görülecek güzelliktedir. Diyarbakır’a gelmişken gelip gezebileceğiniz Dicle nehrine bakarak bir kahve içebileceğiniz güzel bir yerdir.

Anadolu’da rastlanan İlk İslam Köprüsü

Köprü,  Mardin Kapı olarak bilinen yerin 3 km ilerisinde bulunmaktadır. Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü olarak da bilinmektedir.

Köprü, 1065-1067 yılında Mervanoğulları zamanında yapılmıştır. Köprü yöreden çıkan siyah taşlardan yapılmıştır, 178.00 metre uzunluğunda, 5.60 metre genişliğinde yapılmıştır. Köprünün en büyük kemer açıklığı da 14.70 metredir.

Köprünün ortasında bulunan üç gözün üstü dar olarak, batı tarafında kalan beş gözün döşemesi ise daha da geniş yapılmıştır. On gözlü planı ile yapılan tarihi köprünün ayaklarındaki kemerler sivri şekilde planlanmıştır. Günümüze gelene kadar birçok tadilat ve onarımdan geçen köprü orijinalliği ve özelliğini yitirmiştir.

Bir rivayete göre, Kurban Bayramı’nın ilk akşamında Köprü’de toplanan genç kızlar ve kadınlar, gerçekleşmesini istedikleri dilekleri yazdıkları kâğıtları nehrin sularına bırakıyormuş

Neler yapılır derseniz, Köprünün ayaklarında bulunan Çay – Kahve içebileceğiniz, yemekler yiyebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Yere oturarak bağdaç kurarak oturabileceğiniz otantik mekânlarda keyifli sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmeyi severler için muhteşem gün batımı manzarası bulunuyor.

              On Gözlü Örme Köprü ’ye Nasıl Gidilir?            

Diyarbakır il merkezinin hemen yanı başında, Mardin Kapısının karşısında bulunmaktadır.

Kendi Aracınızla, Köprüye ulaşabilmek için Diyarbakır merkezinden Dicle yönüne doğru giderken, havaalanının bulunduğu noktadan On Gözlü Köprü tabelasını takip ederek sola dönün, karşınıza çıkacaktır.

Mardin kapısından toplu taşıma araçları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Diyarbakır ilinin Bazı illere olan uzaklığı;

  • Diyarbakır – Ankara  1002 Km
  • İstanbul – Diyarbakır 1449 Km
  • Diyarbakır – Elazığ – 153 km
  • Diyarbakır – Malatya – 251 km
  • Diyarbakır – Şanlıurfa – 176 km
  • Diyarbakır – Adıyaman – 205 km
  • Diyarbakır – Bingöl – 144 km
  • Diyarbakır – Mardin – 95 km
  • Diyarbakır – Batman – 100 km
  • Diyarbakır – Muş 258 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.