Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı

Onur Anıtı (Samsun Atatürk Anıtı), Samsun ilinin İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlkadım ilçesinde bulunan Atatürk parkı içerisinde bulunmaktadır. Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerindedir.

Onur Anıtı (Samsun Atatürk Anıtı) şehrin simgesi konumundadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktaya dikilen anıt Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan bu anı simgelemek amaçlı inşa edilmiştir. Anıt bronzdan yapılmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Barosu, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsunspor gibi şehrin bazı kuruluşlarının amblemlerinde Onur Anıtı yer almaktadır.

Onur Anıtı Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel’e yaptırılmıştır. Anıt Kriphel ve Mayer isimli Viyanalı bir mühendis ile birlikte Samsun’a getirilmiştir. Anıtın resmî açılış töreninin Birinci İnönü Muharebesi zaferinin yıldönümü olan 10 Ocak 1932 tarihinde yapılması düşünülse de hazırlıkların tamamlanamaması nedeniyle ertelenmiştir. Kimi kaynaklarda yanlış olarak 29 Ekim 1931 veya 29 Ekim 1932 tarihinde yapıldığı bilgisi yer alan tören, aslen 15 Ocak 1932 tarihinde saat 14.00’da yapılmıştır.

OKUMALISIN  Emir Saltuk Kümbeti Nerede - Nasıl Gidilir?

Heykelin kaidesiz yüksekliği 4,75 metre, kaideli 8.85 metredir. Büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde Atatürk oldukça heybetli bir görüntüye sahiptir. Şahlanan atın üzerinde dimdik bir vücut ile oturuşu bir korkusuzluk ve Türklüğün gücünü simgelemektedir. Kaidenin yanlarında iki kabartma ve öteki yanlarında da yazılar yer almaktadır.

Kabartmanın birinde savaş anını canlandırılmaktadır. Bu kabartmada iskelede sandalın yanında mermi ve cephane taşıyan insanlar ve arkalarında top arabası bulunmaktadır. Diğer kabartma ise büyük bir zafer simgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kabartmanın ortasında Atatürk dimdik bir şekilde başı halka dönük ve halk ile el ele biçimdedir. Çevresi Türk Ulusu’nun yaşlısı, köylüsü, kentlisi ile doludur.

Heykelin kaidesinde bulunan yazılarda;

a) Vatanda Millî Mücadeleye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı.

b) Bu heykel, Samsun Vilayeti halkı tarafından 29 Birinci Teşrin 1931 tarihinde dikildi.

Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı Nerede?

Onur Anıtı (Samsun Atatürk Anıtı) Samsun ilinin İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlkadım ilçesinde bulunan Atatürk parkı içerisinde bulunmaktadır. Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerindedir.

OKUMALISIN  Ayder Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir - Rize - Çamlıhemşin Gezilecek Yerler?

Onur Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler 100. Yıl Blv. ve 19 Mayıs Blv. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Şehir içinde yürüyüş mesafesindedir. Toplu taşıma ile gelenler şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.