Orduzu Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir – MALATYA

Orduzu Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir – MALATYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Orduzu Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir – Çınar Ağacı Ne Zaman Dikildi? Ağacın Önemi Nedir? Neden bu Kadar Meşhur olmuştur? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Orduzu Tarihi Çınar Ağacı Nerede?              

Çınar Ağacı, Malatya ilinin Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Beldesi’nin Çarşıbaşı Mahallesinde bulunmaktadır. Malatya şehir merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafededir.

Bu ağaç, Battalgazi’nin Çınarı olarak bilinmektedir. Rivayete göre 8.yüzyılda yaşadığına inanılan Battalgazi, hayvanlarını buraya sulamaya getirmiş; suladıktan sonra elindeki çınar çubuğunu suyun kenarına dikmiş ve o çubuktan da bugünkü çınar ağacı yetişmiştir.

Ağacın gövde kalınlığı yaklaşık 7.20 metre olarak ölçülmüştür. Boyu ise yaklaşık 15 metredir. Gerçek yaşı kesin olarak bilinmemekle birlikte 1000 yıllık olduğu bazı kaynaklarda yer almaktadır. Ağacın zamanla içi çürüyerek boşalmıştır. Ana gövdeden iki dala ayrılmaktadır.

Ağacın kök kısmı taş bir duvar örülerek sağlamlaştırılmıştır. Ağacın etrafında gözeler halinde su akmaktadır. Battalgazi Çınarı’nın bulunduğu alan çınar ağacı ve yanındaki pınardan oluşan bir ziyaret yeri iken günümüzde bölge altyapı peyzaj çalışmaları yapılarak Tarihi Çınar Rekreasyon Alanına dönüştürülmüştür. Bu sayede hem ağaca verilen değer artmıştır hem de bölge halkı ile burayı ziyaret eden turistlere güzel bir dinlenme alanı sunulmuştur.

     Orduzu Tarihi Çınar Ağacı’na Nasıl Gidilir?     

Çınar Ağacı, Malatya ilinin Battalgazi  ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Beldesi’nin Çarşıbaşı Mahallesinde bulunmaktadır. Malatya şehir merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafededir. Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracı ile gelmek isteyenler Malatya üzerinden gelenler Çevre Yolu Cad./D300, Turgut Özal Cad. ve Malatya Cad. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Malatya merkezden Battalgazi minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Tarihi Çınar Ağacı Battalgazi ilçe merkezinden 7,5 km mesafesindedir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.