Anasayfa / Bursa / Orhan Gazi Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Orhan Gazi Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Orhan Gazi Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Orhan Gazi Cami Hakkında;

Orhan Gazi Camii, Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırlarında Orhan Bey tarafından 1339’da yaptırılmıştır. Kitabesinde yazdığına göre, 1339 yılında Orhan Bey Tarafından yaptırılan bu cami, 1413’de Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından tahrip edilmiş ve 1417 yılında Çelebi Mehmet tarafından onarılarak son halini almıştır.

Orhan Gazi Camiinin en önemli özelliği, Bursa ilinde yapılan camiler arasında ilk zaviyeli plan şemalı cami olmasıdır. Cami mimarisinden bahsedecek olursak, ibadet yapılan yerin üzerinde sekizgen kasnağa oturan iki kubbe bulunmaktadır. Bu iki kubbenin yanlarında küçük küçük kubbeler bulunuyor. Cami Duvarlarını bir araya getirilen moloz taşı ve tuğla ile örülen Cami minaresi caminin kuzeydoğusunda bulunuyor. Cami tek minareli bir yapıdır.  Caminin Duvarları üç sıra tuğla ve bir sıra kesme taş sistemi ile örülmüştür.

Caminin son cemaat yerinin önünde kesme taştan yapıldığı görülen altı adet ayak, tuğla kemerlerle yapılmıştır. Ayrıca Son cemaat yerinin üstünde üç kubbe ve iki yanı tonozla örtülü haldedir. Orhan Gazi Caminin Günümüze ulaşan bu hali,  1905 yılında Vali Reşid Paşa döneminde yapılan tamirat sonrası oluşmuştur.

OKUMALISIN  Saitabat Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Bursa Gezilecek Yerler?

Orhan Gazi Cami’ne Nasıl Gidilir;

Bursa-Osmangazi ilçesinde merkezi bir konumdadır. Ulaşım açısından çok kolay bulunmaktadır. Atatürk Caddesinde bulunan Ulu Cami ve Koza Hanının hemen arkasındadır. Atatürk Caddesinde bulunan Orhangazi Parkı’ndan yürüyerek girebilirsiniz. Otobüs veya Dolmuşla gelecekler Ulu Camide inerek geçebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir